Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. marec 2020

Peter Morvay, R.I.P.

Peter Morvay, R.I.P.

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný napísal pred pár hodinami nekrológ, ktorý ma zasiahol. Vo veku 51 rokov zomrel novinár Peter Morvay, ktorý v minulosti písal pre český Respekt, pre Domino fórum a SME, posledné roky pracoval v redakcii N-ka. Osobne sme sa príliš nepoznali, zhovárali sme asi len dva-trikrát v živote, vnímal som ho najmä cez texty, ktoré boli slovami Kostolného „bránou do sveta našich Maďarov“.

Morvay bol dobrým novinárom, pretože mal jednu dôležitú vlastnosť: bolo mu jedno, čo si o ňom myslia ostatní, najmä jeho vlastní Maďari, nehral postranné hry, zbavoval nás skreslených predstáv či ilúzií o svojej komunite, jej mienkotvorcoch aj politických reprezentantoch. O Bélovi Bugárovi písal s chladnokrvným realizmom už dávno, v časoch, keď bol pre slovenskú elitu ešte stále tým najväčším sympaťákom Bélom. Svet našich Maďarov je pritom oveľa menší než ten celoslovenský, každý sa s každým pozná, medzi jednotlivými tábormi vládne bratovražedná vojna, v takto poprepájanej a súčasne polarizovanej komunite je mimoriadne ťažké zachovať si chladný odstup a intelektuálnu nezávislosť.

Morvay to však asi aj vďaka svojej povahe dokázal, ostal sám sebou, jeho pohľady aj prípadné omyly boli z vlastnej hlavy, nie produktom konvenčného skupinového myslenia. Hoci bol liberál, ktorý nenechával suchú nitku na Orbánovi v Maďarsku či na slovensko-orbánovskej SMK, od nikoho iného som nečítal takú ostrú kritiku jemu najbližších menšinových liberálnych intelektuálov. Vyčítal im, že i keď vedia do sýtosti kritizovať Orbána či Fica, zamlčujú problémy vlastnej komunity a „slovenskej väčšine stále vykresľujú idealizovaný obraz menšiny“. To bol dôvod, prečo naňho stále frfľali jedni aj druhí Maďari.  

Morvay tým uštedroval lekciu viacerým slovenským novinárom, ktorých viac než poctivá žurnalistika baví vyvolávanie emocionálnych vĺn a neraz hovoria či píšu nie ako novinári, ale ako zástupcovia akéhosi klanu.

Peter Morvay mal jedinečný stredoeurópsky nadhľad, jeho obzory dovideli ponad slovesnké či maďarské humná. Predčasne odišiel človek, ktorého texty budú chýbať.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Odporúčame