Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. marec 2020

V Bratislave vyzbierali cez voľby dostatok podpisov za zákaz hazardu

V Bratislave vyzbierali cez voľby dostatok podpisov za zákaz hazardu

Vo volebnú sobotu sa v uliciach Bratislavy mohli ľudia podpísať pod dve rôzne petície súvisiace s hazardom. 

Aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard sa snažili opätovne vyzbierať podpisy od občanov, aby mohlo mesto pripraviť nový návrh zákazu herní. Ten pôvodný zrušil súd. 

Dobrovoľníci v bielych tričkách potrebovali vyzbierať aspoň 57-tisíc podpisov.

Napokon sa im podarilo získať podpis od viac ako 104 600 Bratislavčanov, čo je viac ako pred štyrmi rokmi, keď rovnako v deň volieb vyzbierali 90-tisíc podpisov.

V blízkosti volebných miestností oslovovali v sobotu ľudí aj dobrovoľníci v modrých tričkách. Podľa zverejnených snímok na sociálnych sieťach išlo o kontra petíciu, ktorá žiada mestských poslancov, aby neprijali zákaz hazardu.  

Aktivisti proti hazardu sú nadšení a z trucpetície – ako ju nazvali – si starosti nerobia. „Teraz nás čakajú celé týždne mravčej práce pri kontrole hárkov a overovaní správnosti podpisov. Ďalšie kroky potom už budú na pánovi primátorovi a mestských poslancoch,“ doplnil Michal Svetko. Mesto deklaruje iniciatíve podporu. 

Podľa Veroniky Hliničanovej z iniciatívy bolo pri zbere podpisov najčastejšou otázkou Bratislavčanov, prečo ich zbierajú znova. „Museli sme im vysvetľovať, že sme čelili krádeži hárkov a škandalóznemu súdnemu rozhodnutiu, ktoré vôľu ľudí zmarilo,“ pripomenula.  

Iniciatíva Zastavme hazard avizuje, že v najbližších dňoch osloví aj všetkých novozvolených poslancov parlamentu s návrhmi nových účinnejších opatrení v oblasti hazardných hier. Požadujú napríklad, aby zo zákona vypadla povinnosť petície pre zákaz a účinnú reguláciu hazardných hier v mestách a obciach na Slovensku. 

Aktivisti v deň volieb. Foto: Zastavme hazard

Odporúčame