Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. február 2020

Koronavírus a zombie-apokalypsa

Koronavírus a zombie-apokalypsa

Väčšinu pozornosti občanov Slovenska pohlcovala v posledných týždňoch nepochybne volebná kampaň. No svetovému spravodajstvu dominuje šíriaca sa epidémia koronavírusu.

Je to problém, ktorý sa čoskoro môže týkať aj nás. Od piatka sa na troch slovenských letiskách začnú vykonávať zdravotné kontroly pasažierov.

Ako tak celé týždne čítam správy v rôznych svetových médiách o koronavíruse, zaráža ma jedno spojenie, ktoré sa z času na čas vynára v súvislosti s touto epidémiou: a to porovnávanie so zombie-apokalypsou, ako ju poznáme z hororových filmov.

Napríklad pred týždňom pre agentúru Reuters jeden Juhokórejčan prirovnal obrazy z vyľudnených ulíc svojho mesta k „zombie-apokalypse“. Správu v podobnom duchu zverejnila aj agentúra Bloomberg: záchrannému tímu zase filmy o zombíkoch pripomenuli ľudoprázdne haly obrovského letiska v čínskom Wuhane.

Aj Američania zo štátu Georgia, ktorí uviazli v čínskom Nankingu, si spomenuli ako prvé na zombíkov, aby opísali atmosféru na mieste.

Naopak, magazín Psychology Today považoval za nutné upozorniť čitateľov, že koronavírus „nie je žiadna zombie-apokalypsa“ a ľudia by hlavne nemali podliehať panike.

A dnes redaktor českého týždenníka ECHO Ondřej Šmigol odporučil vo svojom článku ako povinné čítanie k pandémii koronavírusu román Maxa Brooksa Svetová vojna Z, ktorý je (prirodzene) o zombie apokalypse. Mimochodom, tá kniha je vskutku výborná a oveľa lepšia než ňou voľne inšpirovaný film s Bradom Pittom...

V každom prípade, je pozoruhodné, že svetová zdravotná výzva, ktorou koronavírus je, nám z oblasti popkultúry pripomína ako prvé práve filmy o oživených mŕtvolách, ktoré napádajú živých. No netreba nad touto bizarnosťou nutne ohŕňať nos.

Pred pár rokmi sa americké Centrum pre kontrolu nákaz (CDC) rozhodlo použiť zombie-apokalypsu ako metaforu pre široké spektrum prípadov výnimočného stavu, aby verejnosť populárnym spôsobom pomohlo vyškoliť v rôznych oblastiach civilnej ochrany.

Ako z filmu o zombie-apokalypse: Pracovníci v ochranných odevoch používajú spreje s dezinfekčnými roztokmi proti koronavírusom na obchodnej ulici v juhokórejskom Soule 27. februára 2020. FOTO TASR/AP 

Odporúčame