Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. február 2020

Pätina sudcov ESĽP je prepojená s ľavicovými mimovládkami, tvrdí štúdia

Pätina sudcov ESĽP je prepojená s ľavicovými mimovládkami, tvrdí štúdia

Úzke vzťahy medzi sudcami Európskeho súdu pre ľudské práva a mimovládkami odhaľuje dokument „Mimovládne organizácie a sudcovia ESĽP“. Zo správy, ktorú publikovalo Európske centrum pre právo a spravodlivosť, vyplýva, že zo 100 trvalých sudcov pôsobiacich na ESĽP medzi rokmi 2009 a 2019 je minimálne 22 bývalých vedúcich pracovníkov alebo spolupracovníkov siedmich organizácií vystupujúcich na súde.

Dvanásť sudcov bolo prepojených na sieť Nadácie otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation), sedem na Helsinské výbory, päť na Medzinárodnú komisiu právnikov, traja na Amnesty International, jeden na Human Rights Watch, Interights a Centre AIRE.

Správa hovorí aj o tom, že od roku 2009 bolo riešených 185 prípadov, v ktorých oficiálne vystupovala aspoň jedna z uvedených mimovládok. Z toho v 88 prípadoch boli prísediaci sudcovia prepojení na organizácie, ktoré v nich boli aktívne. Zo 17 sudcov, ktorí zasadali vo Veľkej komore, až 6 bolo prepojených na mimovládky vystupujúce ako sťažovateľ alebo intervenujúci.

Medzi menovanými mimovládkami sa Open Society Foundation vyníma nielen počtom sudcov, ktorí sú na ňu napojení, ale aj skutočnosťou, že financuje ďalších šesť zo spomínaných organizácií. Inými slovami, pluralita mimovládok na ESĽP je len fasádou. Dr. Grégor Puppinck, jeden z autorov správy, hovorí, že „jednota záujmov a inštitucionálnych a finančných prepojení medzi sťažovateľmi a intervenujúcimi vytvárajú pochybnosti o nestrannosti intervenujúcich tretích strán. Spochybňujú rovnosť zbraní pred súdom, lebo brániaca sa vláda sa ocitá sama proti sieti mimovládok, ktoré – aj keď navonok vystupujú nezávisle – sledujú ten istý cieľ a sú prepojené“.

V závere správa načrtáva niekoľko odporúčaní, ako predchádzať nominácii militantných aktivistov na miesta sudcov a zabezpečiť transparentnosť záujmov a prepojení medzi sťažovateľmi, sudcami a mimovládnymi organizáciami.

Ilustračné foto: Budova ESĽP v Štrasburgu (wikipedia.org)

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.