Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. február 2020

Milujte svojich nepriateľov

Milujte svojich nepriateľov

Evanjelium 7. nedele v období cez rok (23. 2. 2020) je pre nás veľkou výzvou: nemstiť sa a milovať aj nepriateľov (Mt 5,38-48). 

(1) V Starom zákone bolo povedané: „Život za život, oko za oko, zub za zub... ranu za ranu“ (Lv 21,23). „Ale ja vám hovorím: Neodporujte zlému,“ povedal Ježiš. Čo to znamená? Máme sa nechať fackať, okrádať a rezignovať na odplatu? Nemáme odporovať zlu? (Arens, 128).

Lenže násilie za násilie plodí ďalšie násilie a veľmi ľahko sa dostávame do špirály násilia. Ježišova výzva je o tom, aby sme sa správali rozumne. Niekedy to znamená konať podľa zásady, že „múdrejší ustúpi“, inokedy neustúpiť, ale nepodľahnúť amoku hnevu a odplaty. Sú situácie, že sa ustúpiť nesmie, hoci za to treba „obetovať“ veľkú cenu. Musím pripomenúť: kresťania, neodvykli sme prinášať „obetu“ pre vieru v Krista?! Nenamýšľame si, že viera nám má aj pozemsky „vynášať“? 

(2) V Starom zákone bolo povedané: „Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa“ (Lv 19,18). „Ale ja vám hovorím: Milujte aj svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú,“ povedal Ježiš. Táto požiadavka nestojí na ľudskej prirodzenosti, ale na výzve a príklade Ježiša, Božieho Syna, a jeho milosti (Harrington, 37). Ale ani tak to ešte neznamená, že budeme oplývať pocitmi lásky a prajnosti k svojim nepriateľom. K tomu býva dlhá a namáhavá cesta. Prvým krokom by mohlo byť odpustenie a odstúpenie od pomsty (Arens, 131).

Duchovné posolstvo: čiňme pokánie a verme evanjeliu.

Požehnaný Pánov deň prajem všetkým.

 

Foto: zslimbovaza.edupage.org

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.