Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. február 2020

Maďarič v Echu: Smer môže v opozícii zaniknúť

Maďarič v Echu: Smer môže v opozícii  zaniknúť

Bývalý popredný člen Smeru, momentálne nezávislý poslanec Marek Maďarič dal rozhovor českému týždenníku Echo. Urobil ho Daniel Kaiser.

Ten rozhovor je zaujímavý najmä preto, že v Smere dnes už nie je osoba, ktorá by bola schopná akejsi reflexie. O tom, ako v Smere prežívajú posledné obdobie, ako vnímajú posun Roberta Fica, ako spracúvajú Kočnerov prípad, o tom sa človek mimo Smeru nič nedozvie. Obyčajní poslanci sa boja niečo povedať, pragmatici nemajú potrebu nič komentovať, Peter Pellegrini hovorí frázy a Robert Fico už hrá celkom inú hru.

Preto je pohľad Maďariča zaujímavý, hoci ani on už zrejme celkom do strany nevidí. Ale aspoň sa pokúša o reflexiu. Napríklad vysvetľuje, prečo nastal taký úpadok Smeru: „Smer už prestával mať drajv, neobmieňal ľudí. Vtedy som varoval, že by sme mohli dopadnúť ako pred nami Mečiarovo HZDS a potom Dzurindova SDKÚ, čiže silné vládnuce strany, ktoré postupne zanikli. Čo sa naozaj môže stať.“

Maďarič pripomína svoj známy postoj, že po vražde Jána a Martiny mal odstúpiť minister vnútra. Priznáva, že v čase vraždy ani on nevedel, do akej miery si Kočner dokázal istých ľudí v súdnictve či na prokuratúre zaviazať a zrejme aj riadiť. „Fenomén Kočner prechádza naprieč časom a naprieč rôznymi vládami. Ale nehovorím, že za všetko môže bývalá pravica. Na to sme vládli príliš dlho,“ hovorí Maďarič. Kritizuje Fica za nešťastné reakcie na vraždu (milión eur v hotovosti na tlačovke) a nepodložené výroky, že za demonštráciami môže byť George Soros...

Maďarič tvrdí, že Fico urobil „ohromnú chybu“, že nevyvodil politickú zodpovednosť u ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý bol už aj tak pod tlakom pre prepojenie s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom a pre klamstvo, že s ním nemá nič spoločné.

Maďarič sa pokúša vysvetliť aj fenomén Fico, vrátane jeho úpadku. Fico je podľa neho homo politicus, rodený politický vodca, politika je jeho život, patrí k najväčším politickým talentom moderného Slovenska. „Má ohromnú schopnosť manažovať ľudí. Je neuveriteľné, že za celú tú dlhú dobu, od roku 1999 dodnes, zo strany odišiel jeden jediný poslanec – totiž ja. Prosto dokázal pracovať s ľuďmi, vyvažovať rôzne prúdy. Dnes je už politicky aj mentálne inde: unavený, sám seba opakuje, už sa neposúva,“ tvrdí Maďarič.

Maďarič nevylučuje, že Smer v opozícii zanikne. „Robert je bojovník a aj z opozície sa bude pokúšať niečo urobiť, ale sily už došli. V Smere nie je nikto, kto by tú stranu dokázal vziať a preniesť cez ťažké obdobie, ktoré teraz nastane. Pravdepodobne myšlienku sociálnej demokracie na Slovensku časom prevezme nejaká iná strana, značka Smer sa vyčerpala.“

Za najväčšie zlyhanie Smeru považuje Maďarič to, že vzhľadom na ohromnú silu, ktorou Smer disponoval, mohli krajinu posunúť ďalej, a to najmä v školstve a zdravotníctve.

Nedávno sme sa v rozhovore s Tomášom Druckerom rozprávali aj o Markovi Maďaričovi. Očakávalo sa, že sa do politiky vráti práve v tejto strane. Tomáš Drucker hovorí, že sa s Maďaričom stretáva, že mu radí aj v kampani, ale že sa ešte na politiku necíti, chce si nechať nejaký odstup. Ale údajne ak by sa vrátil, tak v strane Tomáša Druckera.

No Dobrá voľba sa nemusí dostať do parlamentu, takže Marek Maďarič asi ani nemá veľký dôvod angažovať sa teraz v tejto strane. Navyše sám by zrejme rád bol v nejakom type sociálnodemokratickej strany. Ale takú autentickú sociálnu demokraciu na Slovensku ani nevidno.  

 

FOTO TASR – Jakub Kotian

Odporúčame