Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
20. február 2020

A kampaň graduje, graduje

A kampaň graduje, graduje

Predvolebná kampaň prináša svoje vrcholné čísla, ako aj čudné momenty. Miroslav Beblavý a jeho poslanci chceli pôsobiť štátotvorne, teda nedovoliť páchať v parlamente predvolebnú korupciu zo štátneho rozpočtu. Úmysel bol dobrý, ale nevypálilo to ideálne. Niektoré momenty boli čudné, pritom možno stačilo nefotiť sa s tatrankou, krikľavými ponožkami či v pyžamách a nevešať také fotky na sociálne siete. V tom momente to prestalo pôsobiť ako štátotvorný počin, ale ako happening, ktorý sa dobre šíri po internete. Andrej Danko potom dostal šancu tváriť sa ako strážca dobrého vkusu, etikety a úcty k parlamentnej pôde.

Peter Pellegrini sa odhodlal dať rozhovor týždenníku, ktorý nepodporuje finančne. A dostal otázku na svoju sexuálnu orientáciu. Iste, nie je to bežná otázka, ale Plus sedem dní je médium, ktoré nie je celkom nebulvárne. Musel tušiť, kto sa ho ide pýtať. Bolo s tým treba počítať a premiérovi spin doktori ho mali na takúto situáciu už dávno pripraviť. Pritom stačilo málo. Stačilo povedať, že na tento druh otázok nebude odpovedať a ešte trochu poučiť novinára o práve na súkromie či o slušnosti. A bol by morálny víťaz tejto epizódy.

Už druhý vydavateľ má tak v tejto predvolebnej kampani problém, ak teda vydavateľka Slovenky vôbec pripustila, že s dotáciou od premiéra a servilným rozhovorom s ním je vôbec nejaký problém. Pripomeňme, že s redakciou úzko spolupracovala aj istá pani Jankovská, takže vysoké štandardy si tu klásť nemožno.

Igor Matovič zjavne nebol pripravený na úlohu lídra opozície, ale snaží sa nejako o tom rozmýšľať a dokonca občas pomenuje aj svoje limity. Napríklad, že ho ľudia vnímajú ako „šaša“. Ale potom zrazu práve on štátnicky napomína poslancov PS/Spolu, aby išli k rokovaciemu stolu a nešaškovali pri rečníckom pulte. Možno bude naozaj treba hľadať premiéra, sú všelijaké riešenia. Možno by sa obetoval ktosi z nových poslancov OĽaNO. Ale čudný moment nastal vtedy, keď sa k funkcii premiéra začal nenápadne, ale jasne hlásiť Robert Mistrík. Iste, pôsobí zodpovednejšie, má imidž seriózneho človeka, ale vysiela aj posolstvo, že taká predvolebná kampaň či stranícke prekáračky sú pod jeho úroveň. Premiérsky post by vraj zobral, ak by ho už teda prosili. Mali by sme tak seriózneho a politicky slabého premiéra.

Ani Andrej Kiska nemá dobré zavŕšenie kampane. On už sa vžil do úlohy toho, kto bude tú čudnú opozičnú partiu zjednocovať, dodávať jej štátnický nádych, držať to všetko pokope aj vďaka svojej prezidentskej aure a schopnosti pôsobiť slušne, empaticky a vedieť sa dohodnúť. Ale to video, kde má pred sebou mliečnu kávu a chrúme akési tyčinky či čo, nepôsobí veľmi štátnicky. V podstate je aj jedno, čo hovorí. Pritom stačilo málo. Aby včas prijal isté podozrenie a správal sa na tom stretnutí aspoň trochu odmerane či prezidentsky. Nestalo sa.

FOTO – TASR

Odporúčame