Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. február 2020

Týždeň, keď sa v západnej Európe roztrhlo vrece s nariadeniami o eutanázii

Týždeň, keď sa v západnej Európe roztrhlo vrece s nariadeniami o eutanázii

Minulý týždeň sa západnou Európu prevalila akási vlna s eutanáziami, keď vo viacerých krajinách došlo k rozhodnutiam, ktoré útočia na právo na život v pokročilom veku alebo umožnia tieto útoky v blízkej budúcnosti.

Najprv belgická Štátna rada odobrila zákon, ktorý umožní predĺženie lehoty platnosti predčasnej deklarácie eutanázie a obmedzenie slobody svedomia pre lekárske zariadenia. Predčasná deklarácia je písomne deklarovaný súhlas osoby s eutanáziou, ktorý sa stáva smerodajným, keď osoba už nie je schopná svoju vôľu vyjadriť. Doteraz bola platnosť deklarácie obmedzená na päť rokov, predkladaný návrh jej dáva neobmedzenú platnosť. Kolektívna výhrada svedomia, ktorá umožňovala nemocniciam zakázať eutanáziu zamestnaným lekárom, má byť podľa názoru Štátnej rady zrušená.

V utorok dala komora španielskych poslancov svoj súhlas, aby sa do parlamentného kalendára zaradila príprava zákona na legalizáciu eutanázie a asistovanej samovraždy v istých „prísne limitovaných“ prípadoch. Je to už tretí raz od roku 2018, čo socialisti predkladajú takýto zákon. Lekári nesúhlasiaci s navrhovanými praktikami si budú môcť uplatniť výhradu svedomia.

V stredu Asociácia talianskych lekárov oznámila, že zmení články svojho kódexu tak, aby už neboli sankcionovaní lekári, ktorí pomáhajú pri asistovanej samovražde. Zmena je následkom septembrového rozhodnutia Ústavného súdu, ktorý rozhodol, že „asistovaná samovražda môže byť v krajine prípustná“. Podľa Asociácie ide o zosúladenie disciplinárnych procedúr s trestnými sankciami a domnieva sa, že takáto zmena deontologického kódexu je po uvedenom rozhodnutí nevyhnutná.

Portugalský parlament zaradil na prerokovávanie do parlamentu zákon umožňujúci eutanáziu a asistovanú samovraždu, ktorý bol tesne odmietnutý v máji 2018. Za iniciatívou stojí „Ľavicový blok“ spájajúci socialistov, Stranu ľudu, animalistov a zelených majúcich spolu v parlamente väčšinu. Mimo parlamentu sa proti pripravovanému zákonu postavili zástupcovia deviatich náboženstiev vrátane katolíkov, pravoslávnych, židov, budhistov, evanjelikálov, hinduistov, moslimov, adventistov a mormónov.

Francúzsko je tak trochu pozadu, a tak ministerka zdravotníctva rozhodla v utorok aspoň o tom, že sedatíva používané na „hlbokú a trvalú sedáciu“ bude možné dostať aj v lekárni a aplikovať doma. Hlboká a trvalá sedácia je postup, ktorý sa aplikuje pacientom v terminálnej fáze, so silnými bolesťami a po kolektívnom rozhodnutí lekárov. Doteraz bol tento postup dovolený len v lekárskom zariadení. Hoci požiadavka kolektívneho rozhodnutia zostáva v platnosti, existujú obavy, že uvoľnenie prístupu k sedatívam a rozšírenie ich aplikácie aj na domáce prostredie prispejú k novým prípadom zneužitia.

Ilustračné foto: pxfuel.com

Odporúčame