Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. február 2020

Česko profituje zo Slovákov na svojom trhu práce

Česko profituje zo Slovákov na svojom trhu práce

Minulý rok po prvýkrát v dejinách prekročil počet slovenských pracovníkov v Česku 200-tisíc. Celkovo na trhu práce u našich západných susedov legálne pôsobilo 622-tisíc zamestnancov zo zahraničia. Najviac práve Slovákov, kým na druhom mieste boli Ukrajinci, ktorých v Česku pracovalo vlani vyše 144-tisíc.

Na tieto čísla minulý týždeň upozornil český ekonóm Lukáš Kovanda. Jeho analýzu si môžete prečítať TU.

Napriek rekordne nízkej nezamestnanosti, ktorá v decembri na Slovensku poklesla pod 5 percent, a rastu reálnych miezd, bol teda český trh práce pre Slovákov naďalej atraktívny. No je možné, že vlaňajší rekord bol zároveň vrcholom.

Pracovný portál Profesia.sk si všíma, že klesá počet slovenských reakcií na ponuky práce z Česka. Kým ešte v roku 2018 zareagovalo na jeden český pracovný inzerát v priemere 18 Slovákov, v roku 2019 to bolo už len 8 našincov. Avšak vlani poklesol aj celkový počet ponúk práce z Česka.

Nezamestnanosť v Českej republike je na úrovni asi 3 percent. Náš západný sused má dlhodobo jednu z najnižších úrovní podielu ľudí bez práce v Európe. Má to nielen pozitívne ekonomické, ale aj populačné dosahy. Hoci česká pôrodnosť je len o niečo vyššia ako slovenská, pulzujúci trh práce láka do Česka ľudí zo zahraničia v produktívnom veku, z ktorých aspoň časť v krajine zostáva. Najviac ide o kultúrne blízkych Slovákov a Ukrajincov či v menšej miere o príslušníkov dobre integrovanej vietnamskej komunity.

Český trh práce bol pre Slovákov atraktívnejší aj vďaka vyšším mzdám. Slováci v Česku mali dokonca v priemere zarábať viac než domáci Česi.

Na Slovensku sa nezamestnanosť začala znižovať len v posledných rokoch vďaka európskej konjunktúre. Až prípadná recesia ukáže, či sa náš trh práce nevráti k notoricky vysokým dvojciferným číslam nezamestnanosti.

Aby sa éra vysokej nezamestnanosti nevrátila, navrhol nedávno inštitút INESS inšpirovať sa relatívne flexibilnejším českým pracovným právom. Kým ČR je v rámci Indexu pružnosti zamestnávania 2020 na 8. mieste spomedzi 41 vyspelých krajín sveta, SR je až na 35. mieste.

Analytici INESS upozorňujú, že slovenské politické strany sa zrejme nechali ukolísať pozitívnym vývojom na trhu práce, lebo až na výnimky sa príliš zvyšovaniu pružnosti pracovného práva vo svojich volebných programoch nevenujú. V dobrých časoch to prekážať nemusí, ale bolo by lepšie pripraviť sa aj na tie horšie.

Praha, hlavné mesto ČR. FOTO TASR – Michal Svítok

Odporúčame