Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. február 2020

Kým ostatní sú zaseknutí v kŕči, z Matoviča je zrazu vysmiaty líder zmeny

Kým ostatní sú zaseknutí v kŕči, z Matoviča je zrazu vysmiaty líder zmeny

Agentúra AKO zverejnila posledný prieskum pred moratóriom, po včerajšom Focuse sa tak vynára obraz, ktorý by sme ešte pred pár týždňami považovali za úplné sci-fi: OĽaNO vstupuje do finále ako jasný opozičný favorit, dokonca má šancu poraziť aj Smer. Len na základe zverejnených dát sa nedá jednoznačne povedať, na úkor koho momentálne Matovičovo hnutie rastie. Včera vo Focuse sa zdalo, že do veľkej miery odčerpáva hlasy Kiskovi (v porovnaní s predošlým prieskumom nabralo OĽaNO štyri percentuálne body, Za ľudí stratilo tri body).

Pozrime sa však na vývoj preferencií podľa AKO: ešte začiatkom januára tam malo OĽaNO 8,3 percenta, odvtedy vzrástlo v meraniach tejto agentúry o zhruba sedem percentuálnych bodov. Lenže kým OĽaNO prudko rástlo, preferencie ostatných opozičných strán sa takmer nemenili. Len Kiskova strana aj kotlebovci poklesli o zhruba 1,5 percentuálneho bodu, no i tu ide o pokles v rámci štatistickej chyby.

Zdá sa, že Matovič naplno načiera do skupiny doterajších nevoličov či nerozhodnutých voličov. Vyplýva to aj z ďalšieho údaja, naposledy AKO vymeralo preferencie na základe asi 66 percent rozhodnutých voličov, ktorí deklarujú, koho voliť, tentoraz však až na základe 75 percent voličov. Problém je, že toľko ľudí určite nepríde voliť, hoci možno očakávať, že účasť bude vyššia ako naposledy (keď bola tesne pod 60 percent).

Posledné dva prieskumy pred moratóriom však treba brať s veľkou rezervou i z iného dôvodu: dva týždne pred voľbami – a to zrejme viacerí vnímame aj pri bežných rozhovoroch s priateľmi či známymi – sa veľká časť ľudí definitívne nerozhodla, mnohí váhajú pri dnešnej ponuke medzi dvomi, dokonca aj medzi tromi stranami. Obrovské masy voličov totiž neviaže na momentálne preferovanú stranu žiadna silnejšia väzba, prchavá emócia posledných dní tak môže ľahko spôsobiť ďalšie masívne presuny.

Pre OĽaNO je to všetko veľké riziko, stačí zmena atmosféry, viac túžby po povolebnej stabilite než po predvolebnom proteste a bublina sa scvrkne tak rýchlo, ako narástla. Ale nestála doba prináša pre energické protikorupčné hnutie aj dosiaľ netušené možnosti. Pretože kým štátotvorné Za ľudí svojich voličov uspáva, PS/Spolu to s kampaňou tak trochu prešpekulovalo a všetci sa snažia prebudiť voličov tým, že každý deň podávajú kŕčovité trestné oznámenia, uvoľnenému Matovičovi jednoducho ide karta.  

Foto: TASR, Jakub Kotian

Odporúčame