Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. február 2020

Israel Folau získal zmluvu v európskom rugbyovom klube, Briti sa búria

Israel Folau získal zmluvu v európskom rugbyovom klube, Briti sa búria

Israel Folau, slávny hráč rugby, ktorého vylúčili z najvyššej austrálskej súťaže pre instagramový status posúdený ako „homofóbny“, rozvíril vody v britskej verejnosti.

S Folauom, ktorý 10 mesiacov nemohol hrať a de facto bol vo svete rugby vyhlásený za persona non grata, totiž pred pár týždňami podpísal zmluvu francúzsky rugbyový klub Catalan Dragons hrajúci v prevažne britskej lige.

Keď jeho angažovanie preniklo na verejnosť, aj pod tlakom mediálnej kritiky a sponzorov sa voči tomu vzbúrili viaceré britské kluby. V stredu zorganizovali zasadnutie správnej rady Super League a angažovanie Folaua už síce nezrušili, no odhlasovali, že v budúcich prípadoch „kontroverzných zmlúv“ si rada vyhradzuje právo veta.

Folau za Dragons zatiaľ ešte nenastúpil, no jeho nový tréner Steve McNamara jeho angažovanie napriek tlaku verejne obhajoval, podobne aj majiteľ klubu Bernard Guasch. Ten sa vyjadril, že Folaua považuje za čestného, slušného a dobre vychovaného človeka a výnimočného hráča, ktorému chce dať druhú šancu.

McNamara včera upozornil na to, že Folau 10 mesiacov nehral a na prípravu potrebuje istý čas, no nastúpi, len čo bude pripravený. „Nezakladá sa to na ničom mimo futbalu. Bude hrať, len čo bude pripravený pozitívne prispieť k hre tímu na ihrisku, je to iba o tomto. V žiadnom prípade ho nehodím do niečoho, na čo by nebol pripravený.“

Folau patrí medzi najlepších profesionálnych austrálskych hráčov rugby. V apríli minulého roku na instagrame zverejnil obrázok s textom „opilci, homosexuáli, cudzoložníci, klamári, smilníci, zlodeji, ateisti, modlári, čaká vás peklo, kajajte sa! Iba Ježiš zachraňuje“. Išlo o parafrázu textu Svätého písma, Gal 5, 19-20. Predtým v roku 2017 na twitteri napísal, že „miluje a rešpektuje všetkých ľudí za to, kým sú a za ich názory, ale osobne nepodporuje homosexuálne manželstvo“, za čo zožal kritiku. Jeho minuloročný status na instagrame napokon skončil jeho vylúčením z austrálskej rugbyovej súťaže. Na Postoji sme o téme písali napríklad tu.

Foto: Israel Folau počas tréningu klubu Catalan Dragons 11. februára 2020. Zdroj: TASR/AP

Odporúčame