Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. február 2020

Pivo na Krištáľovom krídle

Pivo na Krištáľovom krídle

Na nedeľnom odovzdávaní ocenenia Krištáľové krídlo prišlo aj na pivo. Niežeby ho na galavečeri priamo čapovali, no medzi laureátmi sa ocitli aj páni Branislav Cvik a Ľubomír Vančo. 

Dvojica podnikateľov získala ocenenie v kategórii hospodárstvo, Cvik a Vančo sú majitelia pivovaru Urpiner. 

S Ľubomírom Vančom sme priniesli v lete 2017 veľký rozhovor o tom, ako prevzali banskobystrický pivovar s nedobrou povesťou, o správaní malých pivovarov i veľkých hráčov, ako aj o pivnej revolúcii, ktorá zasiahla Slovensko. 

Príbeh Vanča a Cvika je z podnikateľského hľadiska ozaj hodný ocenenia. Jednak tým, že oživili značku s pošramoteným menom a ich produkt, ktorý si kúpite aj v supermarkete, získava ocenenia na zahraničných súťažiach. Po ďalšie, Ľubomír Vančo nerieši len svoj vlastný biznis s Urpinerom, ale založil Asociáciu malých nezávislých pivovarov Slovenska, ktorá podporuje rozvoj malých pivovarov. Dnes je ich u nás okolo 70. 

V spomínanom rozhovore dokázal zároveň pokarhať správanie niektorých malých pivovarníkov a tiež vyzvať k väčšej lojalite k domácim výrobkom. Na ilustráciu pridávame jednu citáciu:

„Všetko by bolo jednoduchšie, keby sme mali náturu ako Česi, ktorí sú lokálpatrioti k svojmu regionálnemu produktu. Mal by som istotu, že keď mi vznikne trebárs tu v Trenčíne (rozhovor sme robili v Trenčíne, pozn.) nový pivovar, tak krčmári v okolí desiatok kilometrov ho budú čapovať, lebo je naše pivo, lokálne. Tam je to bežné. Bol som nedávno v Českom Krumlove a každá krčma, hoci bola zazmluvnená s veľkým pivovarom, mala na pípe aj miestne pivo z Krumlova.“

Na snímke Ľubomír Vančo (vľavo) a Branislav Cvik. Foto: Andrej Lojan. 

Odporúčame