Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. február 2020

Násilie voči kresťanom v Nigérii

Násilie voči kresťanom v Nigérii

Český týždenník Respekt uverejnil reportáž známeho francúzskeho filozofa Bernarda-Henriho Lévyho o násilí voči kresťanom v Nigérii.

Lévy krajinu navštívil a hovoril s mnohými svedkami masakier. Na základe ich svedectiev opisuje systematické vyvražďovanie zväčša kresťanských roľníkov zo strany nomádskeho pastierskeho kmeňa Fulbov.

Toto násilie je kombináciou náboženských príčin, ako je šírenie islamizmu rozdúchavaného Boko Haram a boja o pastviny. Ide o jeden z najkrvavejších konfliktov posledných rokov, o ktorom sa však veľmi nehovorí. Islamizmus, prudký rast obyvateľstva a klimatické zmeny, ktoré spôsobujú úbytok plôch vhodných na pasenie dobytka, roztáčajú brutálnu špirálu násilia, ktorú nigérijská vláda nie je schopná zastaviť.

„Počkáme ako obvykle, až bude katastrofa zavŕšená, aby sme sa mohli rozhorčovať a dojímať? Budeme sa nečinne prizerať, ako islamizmus zoskupený v Ázii, bojujúci v Európe, porazený v Sýrii a Iraku, otvára nový front v tejto veľkej africkej krajine, kde spolu od nepamäti žili synovia Abrahámovi?“ pýta sa Lévy v texte, ktorý vyšiel vo Francúzsku a v USA.

Foto: TASR/AP – Obeťe útoku islamistov na tri kresťanské dediny v nigérijskom štáte Plateau

Odporúčame