Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. február 2020

Múzeum Andyho Warhola mení svoju podobu

Múzeum Andyho Warhola mení svoju podobu

Vizualizáciu nových priestorov predstavil v januári Úrad Prešovského samosprávneho kraja. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola sa tak zaradí medzi najmodernejšie výstavné siene v Európe.

Na rekonštrukciu vláda udelila dotáciu vo výške 7,1 milióna eur. Práce by sa mali začať na jeseň a skončiť do dvoch rokov.

Prešovský samosprávny kraj, ktorý o dotáciu požiadal, má so sľúbenými financiami veľké plány. Ich cieľom je kompletná rekonštrukcia budovy, ktorá zahŕňa fasádu a ďalšie prístavby. Získané prostriedky by sa mali využiť aj na zateplenie, výmenu okien, dverí, elektrického vedenia, vzduchotechniky a zabezpečovacieho systému. Rekonštrukcia prinesie aj rozšírenie galérie a depozitu, vznik nových ateliérov, priestor pre vzdelávacie programy, konferencie, multimediálne prezentácie či malé javiskové vystúpenia a besedy.

Zhotoviteľ stavby zatiaľ nie je známy. Hovorkyňa PSK oznámila, že v súčasnosti sa vytvárajú podmienky pre verejnú obchodnú súťaž. Projektová dokumentácia obnovy bola vypracovaná Technickou univerzitou v Košiciach.

Predseda PSK Milan Majerský si od rekonštrukcie sľubuje zvýšenie návštevnosti v celom regióne. Riaditeľ Múzea Martin Cubjak je taktiež optimistický, keďže počet návštevníkov medziročne stúpol o polovicu. Veľký podiel na tom malo aj realizovanie externých, putovných výstav a spolupráca s partnermi v zahraničí.

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako úspech, môže priniesť aj neželaný efekt. Umeleckí fajnšmekri si totiž v takomto prípade radšej počkajú, až Warhol príde priamo k nim. Vzdialenosť je v tomto prípade väčšou prekážkou než tá najväčšia túžba po umeleckom zážitku.

Sľubovaná rekonštrukcia netají svoj zámer byť ťahúňom celého regiónu. To ale nemusí platiť, ak návštevu Múzea nie je možné prepojiť aj s inými aktivitami. Prešovský samosprávny kraj by popri rekonštrukcii mal myslieť aj na kvalitu ciest, služieb, ubytovania, stravovacích zariadení, propagáciu prírodných krás a regiónu vo všeobecnosti.

Tie najhoršie zanedbania a nedostatky totiž nezachráni ani sám Andy Warhol.

Zdroj fotografie: PSK

Odporúčame

Smrť číha v smogu

Smrť číha v smogu

Koronavírus postihuje najmä veľké aglomerácie. Výskumníci sa najnovšie domnievajú, že to nie je len vysokou koncentráciou ľudí v mestách. K rýchlejšiemu prenosu vírusu mohol výrazne pomôcť aj smog.