Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. február 2020

Demokrati hlasujú v Iowe. Bude prvým víťazom Sanders?

Demokrati hlasujú v Iowe. Bude prvým víťazom Sanders?

V americkom štáte Iowa sa dnes konajú prvé prezidentské primárky Demokratickej strany. Podľa posledných prieskumov v nich vedie Bernie Sanders (24,2 %) pred Joeom Bidenom (20,2 %), Peteom Buttigiegom (16,4 %) a Elisabeth Warrenovou (15,6 %). 

Sanders patrí k vyhranenému ľavému krídlu demokratov, čo sa týka ekonomických aj kultúrnoetických názorov. Má 78 rokov (!), pred štyrmi rokmi bol v demokratických primárkach hlavným súperom Hillary Clintonovej. Tá ho podľa viacerých komentátorov porazila aj vďaka neférovej podpore od vedenia Demokratickej strany, ktoré ju malo rôznymi spôsobmi zvýhodňovať.

Zatiaľ je na predpovede príliš skoro, ale ak by Sanders naozaj nomináciu získal, je otázne, či si vo všeobecných novembrových voľbách bude vedieť nakloniť väčšinového amerického voliča, ktorý je skôr stredový. Je pravdepodobné, že Trumpove šance na víťazstvo sa potom výrazne zvýšia.

Podľa profesora práva na Princeton University Roberta P. Georgea Sandersova popularita vedenie demokratov stále desí. „Sandersove socialisticko-ekonomické názory a extrémny spoločenský liberalizmus je v základni Demokratickej strany veľmi rozšírený. Nie je to inak ani v samotnom establišmente strany, ten tieto názory chce skôr iba ukryť. Opäť sa preto pokúsia mu nomináciu podvodne prekaziť. No tentoraz to budú mať ťažšie. Sandersova kampaň a jeho podporovatelia sa už poučili. Vedia, že sa to deje, a budú sa tvrdo brániť.“

Po Iowe nasledujú primárky v New Hampshire (budúci utorok 11. februára), v nich podľa prieskumov tiež vedie Sanders (26,5 %) pred Bidenom (17,5 %), Warrenovou (14,3 %) a Buttigiegom (13,7 %). Nasleduje Nevada (22. februára), tam pred Sandersom (19,3 %) vedie Biden (25 %). V Južnej Karolíne (29. februára) takisto vedie Biden (30,5 %) pred Sandersom (17 %).

Prvé výsledky z Iowy sa dnes očakávajú po druhej hodine v noci stredoeurópskeho času.

Foto: Joe Biden a Bernie Sanders počas televíznej debaty 19. decembra 2019 v Los Angeles. Zdroj: TASR/AP

Odporúčame