Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. január 2020

V Česku si všimli, ako problémy s rekonštrukciou SNG vyškolili jej kurátorov

V Česku si všimli, ako problémy s rekonštrukciou SNG vyškolili jej kurátorov

O rekonštrukcii budovy Slovenskej národnej galérie sa v týchto dňoch hovorí najmä pre zverejnenie nového odhadu nákladov. Z pôvodných 50 miliónov eur sa cena dvíha na 76 miliónov, vláda už túto sumu odsúhlasila.

Suma rastie úmerne tomu, ako sa odďaľuje termín ukončenia rekonštrukcie. Najnovšie odhady hovoria o termíne koncom roka 2021.

Aktualizovaný rozpočet a rozdiel potrebný na dofinancovanie vláda v stredu odsúhlasila a prihodila ešte pol milióna eur navyše. Tie by mali slúžiť na vypracovanie projektovej prípravy vnútorného a vonkajšieho interiéru budov. Generálna riaditeľka Alexandra Kusá v tejto súvislosti povedala: „Je to komplexný reštart a jedinečná možnosť ukázať, čo to znamená byť modernou galerijnou a kultúrnou inštitúciou v digitálnom veku.“

Navýšenie rozpočtu by mohlo prispieť aj k zmiereniu vzťahov medzi kultúrnou obcou a ministerkou Laššákovou, ktoré boli už od jej menovania viac ako napäté. Ešte v máji minulého roka iniciatíva Stojíme pri kultúre upozorňovala na viaceré jej kauzy a údajné prešľapy.

Od obvinenia z nekompetentnosti a snahy o jej odvolanie cez problematickú otázku samostatnosti a právnej subjektivity Kunsthalle, podozrivé odvolanie riaditeľa činohry SND generálnym riaditeľom a jeho následné odstúpenie až po zamietnutie podpory projektom ako Festival inakosti či Dúhový pride z grantových peňazí.

Ministerka preto tomuto tlaku ustúpila podporou viacerých projektov. Novonadobudnutá právna subjektivita Kunsthalle Bratislava, nastávajúca voľba nového generálneho riaditeľa SND a finančná injekcia pre SNG pôsobia ako ústup aktivistom.

No rekonštrukcia SNG má v sebe aj iný príbeh, na ktorý upozornil český historik umenia a kritik Martin Vaněk. Na stránke artalk.cz nedávno uverejnil rozsiahly článok, kde dáva našu Slovenskú národnú galériu za príklad Národnej galérii Praha.

Vaněk píše: „SNG si zkrátka dlouhodobě musela vystačit s málem, ale zároveň vytvářet něco, za co se nebude stydět. V roce 2021 to bude přesně dvacet let od momentu, kdy bylo uzavřeno přemostění, a těchto dvacet let trvající postupně horší a horší provizorium bylo jednoznačnou výzvou pro kurátory a kurátorky SNG, kteří tuto zdánlivou krizi dokázali dobře využít.“

Treba veriť, že tieto získané zručnosti kurátorský tím galérie výrazne zúročí, keď sa po dokončení prestavby otvoria dvere do nových priestorov.

Odporúčame