Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
20. január 2020

Matovič ešte raz

Matovič ešte raz

... čitateľ prepáči, ale Matovič si dnes zaslúži pozornosť ešte raz, nie kvôli jeho intuícii a skúsenostiam v kampani, ako o tom píše kolegyňa Eva nižšie, ale kvôli jeho rovnako dôležitej vlastnosti, ktorej význam ešte narastie po 1. marci. Dôkazom je posledný rozhovor pre denník Sme.

Matovič v ňom dostáva otázky, kde opisuje vzťahy s ostatnými opozičnými politikmi, ak by ste ako opozičný volič mali tendenciu upadať do idylky, ako si opoziční politici začínajú rozumieť, Igor Matovič vás rýchlo vráti do reality. Pár príkladov:

O progresívcovi Štefunkovi: „Za ten čas, keď sme bojovali proti korupcii, (...) podpredseda PS Štefunko okrádal štát“, Truban je „odborník asi tak na teplú vodu“, keď Kiska Matoviča nepozval na obed, tak si pomyslel, že keby „vedel, že im chýba jeden tanier a jedna lyžička, doniesol by si ich“, na otázku, ako komunikuje s Hlinom, hovorí: „Alojz niekde niečo povie na moju adresu a ja si to potom prečítam. Niekedy sa usmejem, niekedy mi je ľúto. (...) Je trochu urazený a možno trošku aj žiarli.“ Matovič svojim kolegom odkazuje, že ak bude s nimi vo vláde, bude sa správať voči nim rovnako ako voči Ficovi a Smeru a „kradnúť sa naozaj prestane“, pretože on pôjde aj proti „našim“.

Poviete si, kampaň. Lenže Matovič ide ďalej, že nejde len o kampaň, ukazuje ďalší výrok na adresu Petra Zajaca, ktorého v krátkom čase napadol už druhýkrát: „Samozrejme, zamrzelo ma, že človek takého nízkeho charakteru dostane najvyššie štátne vyznamenanie a na skutočného lídra revolúcie Milana Kňažka sa 27 rokov akosi záhadne zabúda. V tejto emócii som napísal status, ktorý som možno trochu prestrelil, ale úprimný bol.“

S Petrom Zajacom môže Igor Matovič nesúhlasiť, koľko len chce, ale urážať ho nemá, úprimne ani neúprimne. Najmä ak o jeho charaktere nehovorí pravdu. Po celý čas tu nejde o Kňažka, ale o Matoviča. Ako môžu nový étos do spoločnosti priniesť ľudia, ktorí sa nevedia správať?

Takže tu máme policajta, ktorý nepozná rozdiel medzi slušnosťou a neslušnosťou. Ešte bude veselo. A všetky odvážne a nezávislé osobnosti z kandidátky vrátane kresťanov mlčia.

Celý rozhovor nájdete tu.

Ilustračné foto: Igor Matovič/FB

Odporúčame