Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. január 2020

Hriech sveta

Hriech sveta

V nedeľu (19. 1. 2020) je opäť evanjelium o Ježišovom krste v Jordáne. Pred týždňom (v nedeľu Ježišovho krstu) to bolo v Matúšovej verzii (Mt 3.13-17), túto nedeľu je to v Jánovej verzii (Jn 1,29-34), ktorá má svoje zvláštnosti. Tri poznámky pre možnú interpretáciu a duchovné posolstvo.

(1) Prvou zvláštnosťou Jánovej verzie je, že Ján Krstiteľ nazval Ježiša „Božím Baránkom“ (Jn 1,29). To pripomína „veľkonočného baránka“, ktorého krv zachránila vyvolený Boží ľud v čase, keď Boh „bil“ Egypt, oslobodil ho zo zajatia a umožnil vykročiť do prisľúbenej krajiny. 

Môže to však znamenať aj Božieho služobníka, ktorý ako baránok „vzal na seba naše hriechy“ a všetko zlo ľudstva, aby ho odstránil a zahladil. V tomto zmysle píše o Mesiášovi prorok (Iz 53,4-12). Zdá sa, že posolstvo tejto interpretácie spočíva v tom, aby sme uznali a uverili v Ježiša, že je Bohom poslaný oslobodiť nás od našich hriechov a utrpenia, aby sme vykročili na cestu do Božej krajiny!

(2) Druhou zvláštnosťou je fakt, že Ján Krstiteľ povedal, že Boží Baránok sníma „hriech sveta“. Nepovedal, že sníma „hriechy sveta“, ale „hriech sveta“! Povedal to v singulári. Zdá sa, že Ján Krstiteľ tu hovorí o radikálnom hriechu sveta (ľudstva), o neviere a odmietaní Božieho Syna (Ravasi, s. 219). Žiada sa zopakovať: v nikom inom však niet spásy!

(3) Treťou zvláštnosťou je dôraz na svedectvo: Ján vydal svedectvo o Ježišovi! A svoje svedectvo opiera o toho, ktorý ho poslal a mu to povedal. Zdá sa, že Ján Krstiteľ mal jasné presvedčenie/povedomie o svojom poslaní. Bolo mu jasné, že toto poslanie mu bolo dané „zhora“. A tak vydáva svedectvo o Ježišovi. Toto nám pripomína, či aj my máme jasno vo svojom povolaní? Alebo či sa ešte len sami v sebe hľadáme? 

Požehnanú druhú cezročnú nedeľu prajem všetkým.

 

Foto: Baránok (www.umelecka-drevorezba.sk)

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.