Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. január 2020

Kotleba rastie, zodpovedná zmena akosi nefunguje

Kotleba rastie, zodpovedná zmena akosi nefunguje

Po meraní agentúry AKO je tu v poradí druhý januárový prieskum. Z aktuálnych čísel agentúry Focus vyplýva, že preferencie niektorých strán sú posledné mesiace až pozoruhodne stabilné. KDH sa stále drží okolo 6 percent, ani SaS sa nevie odraziť od piatich percent – ak zoberieme do úvahy štatistickú odchýlku, Hlina ani Sulík si podľa momentálnych nálad voličov nemôžu byť istí vstupom do parlamentu (napríklad KDH je v intervale od 4,3 do 7,6 percenta).

Celkom na hranici zvoliteľnosti osciluje Dankova SNS s 5,1 percentami (od 3,6 do 6,7 percenta), zdá sa, že Dankovi nevychádza nič, čím sa v posledných týždňoch prezentuje, ani samochvála výsledkami vládnutia, ani striedanie emócií hnevu a samoľútosti. Pre progresívcov prináša tento prieskum po AKO menšiu úľavu, podľa Focusu sú PS/Spolu aj Za ľudí na rovnakej úrovni s vyše 10 percentami.

Najväčší pohyb smerom nahor sa podaril ĽSNS, v novembri mala Kotlebova strana 10,3, teraz 13,6 percenta. Naopak, Smer padá na nové dno, 18,7 percenta sú vo Focuse najnižšie preferencie od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Hoci Smer od začiatku januára hýri na sociálnych sieťach nebývalou aktivitou a masívne investuje do šírenia svojich videí, vyšpičkovaná izraelská kampaň neprináša želaný efekt. Ani napumpovaný marketing nevie obrátiť trendy. 

Pri interpretovaní týchto dát však treba istú opatrnosť: preferencie jednotlivých strán v aktuálnom Focuse vyplynuli z odpovedí až 78 percent respondentov, ktorí deklarovali, že sa určite alebo skôr chystajú zúčastniť na voľbách. V poslednom prieskume AKO sa takto vyjadrilo dokonca až 84 percent (!) respondentov.

Zo skúsenosti však vieme, že ide o výrazne nadhodnotené čísla. Aj pred štyrmi rokmi deklarovalo podľa Focusu tesne pred voľbami zhruba 77 percent ľudí, že príde na voľby, napokon sa ich k urnám dostavilo necelých 60 percent, teda zhruba rovnako ako v rokoch 2010 aj 2012. Rovnako i teraz možno rátať s tým, že zhruba pätina z tých, ktorí dnes deklarujú anketárom či vo svojom okolí isté odhodlanie ísť voliť, si napokon 29. februára nájde iný program. Napokon aj tento faktor „neprítomného voliča“ zamáva konečným výsledkom, len je dnes nemožné odhadnúť, akej strane uškodí a akej pomôže.

FOTO TASR – Martin Baumann

Odporúčame