Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. január 2020

Koniec Medvedeva a nová ruská ústava

Koniec Medvedeva a nová ruská ústava

V Rusku sa budú meniť mocenské pomery: prezident Putin dnes vyhlásil, že Rusko prijme novú ústavu, ktorá posilní výkonnú zložku moci, prvou inštitúciou zostáva prezident, posilnený má byť aj úrad premiéra a tiež postavenie gubernátorov, čím sa ešte viac zvýrazňuje výkonná zložka moci, mala by sa tiež posilniť kontrolná funkcia parlamentu. Nová ústava bude nadradená všetkým medzinárodným zmluvám, resp. ak budú zmluvy protirečiť ústave, prednosť bude mať ústava štátu. Novým prezidentom by sa mohol stať len občan, ktorý žije 25 rokov v Rusku a nikdy nemal iné než ruské občianstvo. 

Následne po prejave – a v duchu novodobých ruských tradícií tele-demokracie – ruský premiér Medvedev a celá jeho vláda podali demisiu. Od Putina zaznelo formálne poďakovanie aj istý dištanc voči Medvedevovej vláde, keď povedal, že nie všetko sa podarilo. S odchádzajúcúim premiérom už na tento post nepočíta, jeho nelojalitu ale nemožono očakávať, napokon Putin mu ponúkol nižšiu funkciu v bezpečnostnej rade.

Novým premiérom sa má stať Michail Mišustin (ročník 1966), momentálne šéf ruského daňového úradu. Putin očakáva od zmien aj väčší dôraz na rast ekonomiky, rast demografie a ekonomickú konsolidáciu štátu.

Už niekoľko rokov sa špekulovalo, kedy a ako sa začne prezident Putin pripravovať na koniec svojho ústavného mandátu, ktorý vyprší v roku 2024. Tento proces sa práve začal. Zmeny sa ale robia kvôli tomu, aby stabilizovali a posilnili Putinovu moc. Podľa prvých signálov Putin pokračuje vo svojej línii insularizmu, čiže chápania Ruska ako ostrova, ktorý je civilizačne odlišný (tzv. civilisation-state) od Západu aj Ázie a pragmaticky nadväzuje vzťahy podľa výhodnosti. Zaujímavo o tom pred časom písal Pawel Rojek, jeho text je možné nájsť tu.

Ilustračné foto: A. Fyodoroff/flickr.com

Odporúčame