Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. január 2020

V Rakúsku štartuje experiment s progresívnymi Zelenými

V Rakúsku štartuje experiment s progresívnymi Zelenými

Vznikajúca rakúska koalícia ľudovcov a Zelených dnes predstavila budúci vládny program, ktorý v zásade potvrdil očakávania. Už od jesene bolo zjavné, že ak sa Sebastian Kurz (ÖVP) a Werner Kogler (Zelení) naozaj dohodnú na spoločnej vláde, bude to len za cenu toho, že Zelení so škrípajúcimi zubami prenechajú ľudovcom ich migračnú agendu, kým ľudovci poriadne zozelenajú v rámci novej klimatickej politiky.

A tak sa aj stalo, začína sa preto pozoruhodný ľudovecko-zelený experiment: nová Kurzova vláda bude chrániť Rakúsko aj Európu pred (nelegálnou) migráciou, ako aj pred klimatickou zmenou. Na jednej strane boli Zelení nútení akceptovať v oblasti migrácie opatrenia, ktoré predtým tvrdo odsudzovali: Rakúsko má zaviesť preventívnu zaisťovaciu väzbu („die Sicherungshaft“) proti „nebezpečným osobám“, Zelení to predtým v opozícii kritizovali ako protiústavný nápad. 

Kurz si v migračnej kapitole udržal svoju líniu, ktorú razí od utečeneckej krízy roku 2015: aj jeho vláda so „slniečkarskými“ Zelenými odmieta prerozdeľovanie utečencov v rámci Európy, v mori zachránení utečenci sa majú navracať do krajiny pôvodu či tranzitu, nová vláda chce naďalej trvať na prísnej azylovej politike. Kurz sa poistil aj pre prípad, keby sa obe strany v tejto oblasti nevedeli dohodnúť – v takom prípade môže jedna koaličná strana predložiť iniciatívny návrh do parlamentu aj bez súhlasu partnera, čo znamená, že ÖVP môže nejaké tvrdšie opatrenie presadiť aj spolu s antimigračnou FPÖ poza chrbát Zelených. 

Zelení si zas vymohli ekologickú revolúciu: Rakúsko má postupne prestať používať palivá ako uhlie či ropu a prejsť na obnoviteľné zdroje, a to tak, aby bola krajina do roku 2040 „klimaticky neutrálna“. Rakúsko tým chce predbehnúť EÚ o desať rokov a stať sa európskym aj globálnym zeleným pionierom. Iná vec je, ako sa budú nové predsavzatia dodržiavať v praxi, aj doterajší rakúsky klimatický balíček bol ambiciózny, len sa nenapĺňal. No pre Zelených bude „Ökopolitik“ zmyslom vládnej existencie, majú na to svoje ministerstvo, preto budú tlačiť.

Celkovo sa prejavilo, že vyjednávači ÖVP sú ostrieľanejší a dávali si pozor, aby Zelení príliš neiritovali so svojou ideologickou agendou: rezort spojený so „ženami“ si pre seba vyhradili ľudovci, mnohých voličov Zelených sklame aj to, že sa ich strana nijako výraznejšie nepresadila v oblasti vzdelávania. Napríklad vyučovanie etiky sa bude naďalej týkať len tých, ktorí si neželajú náboženstvo, Zelení chceli totiž náboženstvo nahradiť povinným predmetom „etika a náboženstvo“.   

Skutočnú koaličnú stabilitu preverí prvá kríza, ktorá nevyhnutne príde. Tu však treba uviesť, že aj doterajšie rokovania o novej vláde ukázali, že ÖVP a Zelených zďaleka nedelia hodnotové svety, ale sú súčasťou v princípe jedného establišmentu. Napokon, ÖVP už dávnejšie nie je konzervatívna strana v klasickom zmysle, prešla podobným vývojom ako CDU za Merkelovej, od západoeurópskeho mainstreamu ju odlíšil a pred úpadkom zachránil Sebastian Kurz so svojou protimigračnou kartou. Na konci tohto roku budeme bližšie k odpovedi, či má ľudovecko-zelený experiment svetlú budúcnosť. 

Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz (vľavo) a šéf Zelených Werner Kogler si podávajú ruky na tlačovej konferencii vo Viedni v stredu 1. januára 2020. FOTO TASR/AP

Odporúčame