Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. december 2019

Mafia fascinuje a boduje

Mafia fascinuje a boduje

Aká bola najúspešnejšia kniha v slovenských kníhkupectvách? O mafii. Zdá sa, že sa táto kniha dávala aj ako darček pod stromček. Dosť morbídne, ale pre dnešné Slovensko asi príznačné. Ako som dospela k názoru, že kniha Jána Petroviča Slovenská mafia: Príbehy písané krvou je až taká úspešná? Pozrela som sa na tri kníhkupectvá a ich rebríčky najpredávanejších kníh. Sú dosť odlišné, lebo do nich chodí zrejme trochu iná klientela. Iné knižky sa kupujú v Artfore, trochu iné v Martinuse a radikálne iné v Panta Rhei. Ale jedna kniha sa opakuje vo všetkých troch rebríčkoch.

Kým v Panta Rhei má na prvom mieste Dominika Dána a jeho detektívku Nevieš dňa, nevieš hodiny, v Artfore sa najviac predával knižný rozhovor Karla Sudora a Vladimíra Palka: Šiel som až na hranu. V Martinuse je na prvom mieste Fitness diár 2020. Potešiteľné je, že slovenskí autori zjavne majú svojich čitateľov. Kristína Thormová so svojou knihou Som mama je v prvej desiatke v Martinuse aj v Panta Rhei, Dominik Dán podobne. V Artfore je v prvej desiatke až šesť slovenských autorov.

No ale späť ku knihe, ktorá sa dobre predávala vo všetkých troch knižných reťazcoch (aj v internetovej Gorile). O slovenskej mafii už svojho času vydal knižku Gustáv Murín, a tiež s ňou mal veľký úspech. V tomto prípade však mám k autorovi väčšiu dôveru. Ján Petrovič je novinár, ktorý sa mafii dlhodobo venuje a používa klasické novinárske postupy a dá sa veriť tomu, že sa nechcel iba priživiť na atraktívnej téme. Preštudoval súdne spisy, rozprával sa s vyšetrovateľmi, právnikmi, prokurátormi, ale aj s mafiánmi, ktorí prežili vybavovanie si účtov v podsvetí a dnes sú na slobode alebo v podsvetí. Na základe tejto novinárskej práce napísal 400-stranové dejiny organizovaného zločinu na Slovensku. A zjavne vystihol dopyt.

Lebo zlo nás nielen odpudzuje, ale svojím spôsobom aj fascinuje. Najmä keď sa s ním stretávame iba v knižke.

FOTO TASR - Martin Baumann

Odporúčame

Smrť číha v smogu

Smrť číha v smogu

Koronavírus postihuje najmä veľké aglomerácie. Výskumníci sa najnovšie domnievajú, že to nie je len vysokou koncentráciou ľudí v mestách. K rýchlejšiemu prenosu vírusu mohol výrazne pomôcť aj smog.