Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. december 2019

Ohrozenia rodiny

Ohrozenia rodiny

Na nedeľu (29. 12. 2019) pripadá sviatok Sv. rodiny. Za čias pápeža Leva XIII. (+1903) rástlo povedomie ohrozenia rodiny, a preto rástla aj duchovná potreba sláviť tento sviatok. Evanjelium upriamuje našu pozornosť na zámer kráľa Herodesa Ježiša zabiť a na útek do Egypta a návrat Sv. rodiny z Egypta (Mt 2,13-15.19-23).

(1) V evanjeliu dôrazne vystupuje do popredia úloha sv. Jozefa: chráni dieťa! Chrániť deti je rovnako zásadnou úlohou Kristovej cirkvi. S hrôzou sme si uvedomili, že Kongregácia pre náuku viery riešila v roku 2019 rekordných vyše tisíc prípadov zneužívania detí a mladistvých klerikmi (Kennedy). Ako chce cirkev znova nadobudnúť morálny kredit a autoritu? Tutlaním a klamstvom, že sa nič nedeje? Takéto správanie sa dostalo na najvyššie cirkevné miesta. Ako sa to vôbec mohlo stať? Koho treba brať za to na zodpovednosť?

Ak ľudia cirkvi nenastúpia na cestu ľútosti a pokánia a nepostavia sa nekompromisne a s tou najvyššou razanciou za ochranu detí, mladistvých a zraniteľných, ak nebudú ochrancami detí ako sv. Jozef, len ťažko budú môcť napraviť dokaličenú tvár Kristovej cirkvi a nadobudnúť morálny kredit. 

(2) Aj Mária, Ježišova matka, hrdinsky stojí pri ochrane svojho Syna. Toto je úloha aj súčasných matiek: brániť a chrániť život detí. Pred narodením i po narodení. Ježiš prišiel na svet, aby vykúpil každého človeka, preto každý ľudský život je hodný ochrany a obrany. Osobitnú úlohu tu majú matky. 

(3) Napadá mi otázka, či sa možno obávať zániku tradičnej rodiny. Myslím si napriek všetkému, čím je dnes rodina skúšaná, že nie. Rodina je prirodzeným spoločenstvom. Je vpísaná do prirodzenosti človeka. Možno ju znetvoriť, zdeformovať, ponížiť, potupiť... Ale nemožno ju vymazať z ľudskej prirodzenosti, kde ju vpísal Boh. Skôr sa treba obávať o tých, ktorí sú šíriteľmi postojov a činov kráľa Herodesa.

Požehnanú nedeľu Sv. rodiny prajem všetkým.

 

Foto: edenred.ro

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.