Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. december 2019

Boh sa stal človekom

Boh sa stal človekom

Na slávnosť Narodenia Pána (25. 12. 2019) sa už tradične číta úvod Jánovho evanjelia (Jn 1,1-18). Je to fascinujúce teologické rozprávanie o Ježišovom narodení. K tomu dve poznámky.

(1) Fascinuje ma, že Ján implicitne nazýva Ježiša Slovom, ktoré je na počiatku: „Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh... všetko povstalo skrze neho...“ V Knihe pôvodu stojí, že Boh stvoril svet svojím slovom (Gn 1,1 a nasl.). A príchod Krista Ján prezentuje ako „znovustvorenie“ sveta. Uveriť, že Ježiš svojím príchodom a vykúpením svet znovu „stvoril“ (čiže vykúpil), je pre nás kresťanov zásadné i fascinujúce.

(2) Fascinuje ma, že Ján implicitne nazýva Ježiša svetlom, ktoré prišlo na svet. Ale toto „pravé svetlo“ tmy neprijali! Žijeme vo svete boja a zápasu. Existuje „tma“ i „svetlo“, dobro a zlo. Javí sa, že „svinstiev“ je až príliš veľa a dobra príliš málo. Pýtame sa: a kde je Ježiš, kde je jeho prítomnosť, vykúpenie? 

Ježiš je svetlom, ktoré osvecuje každého človeka, píše Ján. Dôležité je, aby nás neovládla, nepremohla tma. Aby sme nosili v sebe Ježišovo svetlo: sme optimisti, vykúpení ľudia, čo uverili v jeho meno, čo sa narodili z Boha a stali sa Božími deťmi, aby som použil Jánove slová z Písma.

Vianoce sú fascinujúce, lebo Boh sa stal človekom a prebýva medzi nami. Nech je to vidieť na našich tvárach, na našich životoch, v našej nádeji v budúcnosť, aj večnú budúcnosť.

Požehnané vianočné sviatky 2019 prajem všetkým.

 

Drevený betlehem pred mestským Múzeom Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši – dielo rezbárov Miroslava a Michala Trnovských. Foto: myliptov.sme.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.

Smrť číha v smogu

Smrť číha v smogu

Koronavírus postihuje najmä veľké aglomerácie. Výskumníci sa najnovšie domnievajú, že to nie je len vysokou koncentráciou ľudí v mestách. K rýchlejšiemu prenosu vírusu mohol výrazne pomôcť aj smog.