Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. december 2019

Biznis so ženskými vajíčkami

Biznis so ženskými vajíčkami

Český týždenník Reflex vo svojom 50. čísle priniesol nie celkom predvianočnú tému. Je to text o českom biznise s počatím. Konkrétne o tom, ako niektoré mladé ženy doplatili životom či zdravím na to, že si chceli privyrobiť predaním svojich vajíčok. Česko je na svetovej špičke v počte darkýň vajíčok, takže je to veľký biznis a s vajíčkami sa vo veľkom kšeftuje.

Reflex zistil, že česká legislatíva nestíha zachytávať vývoj na tomto trhu, kde dopyt aj odbyt stúpa a točia sa veľké peniaze. Aj preto tu veľkú sieť centier asistovanej reprodukcie spoluvlastní Andrej Babiš. Nie je tajomstvom, že v Česku sa ešte môžu robiť aj veci, ktoré inde už nedovoľujú. Napríklad nemecká legislatíva nedovoľuje oplodnenie darovanými vajíčkami. Reflex spomína aj Slovensko. Jozef Janov, spoluvlastník firmy Hartenberg, ktorá sa zaoberá výkonmi asistovanej reprodukcie, sa podľa Reflexu pred dvomi rokmi netajil tým, že chce vybudovať sieť reprodukčných centier, ktorá by posielala klientov z krajín, kde sú prísnejšie legislatívne obmedzenia, na zákroky do Česka a na Slovensko.

Darovanie vajíčka vôbec nie je bez rizika a nie je ani celkom bezbolestné. V roku 2015 v Brne pri rutinnom zákroku, pri ktorom bolo odobraných 32 vajíčok, žena začala krvácať. Odviezli ju do nemocnice, operovali, ale zachrániť sa ju už nepodarilo. V rovnaký deň na rovnakej brnenskej klinike bojovala po odbere vajíčok o život ďalšia žena. Tá mala šťastie, prežila, no prišla o vaječník a vajcovod.

Ženy pred odberom podstúpili hormonálnu hyperstimuláciu, aby vďaka veľkým dávkam hormónov boli vaječníky mäkšie a ľahšie sa odsávali vajíčka. To môže byť pre darkyne nebezpečné. Po tomto nešťastí sa vraj niektoré veci zlepšili, ale riziko je stále pomerne vysoké. Ak darkyne majú po odbere zdravotné problémy, dostanú vysoké odškodné, takže sa veci rýchlo ututlú. Centrá reprodukovanej asistencie sa bránia tým, že darkyne musia podpísať informovaný súhlas, kde ich na toto riziko upozornia.

Problém je aj to, že v Česku neexistuje register darkýň, takže dnes niektoré ženy darúvajú vajíčka častejšie, ako by mali a ako je zdravé. Za odber dostanú 25- až 30-tisíc českých korún. A potom idú do iného centra, kde nikto netuší, koľkokrát už žena vajíčka darovala. Tento problém priznáva aj šéf jedného z takýchto centier v rozhovore s Reflexom. Priznáva aj to, že legislatíva nestíha. Životnú úroveň si pritom týmto spôsobom vylepšujú najmä vysokoškoláčky, ktoré si takto zarobia trebárs na luxusnú dovolenku. Mladá žena, s ktorou redaktorka hovorila, si darovaním vajíčok zarobila na lyžovačku. Nie je to teda práve príjemné predvianočné čítanie. Ale dobre ukazuje zákutia tohto biznisu s reprodukciou.

Odporúčame