Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. december 2019

Britské Tesco zastavilo výrobu vianočných pohľadníc v Číne pre podozrenie na otrockú prácu

Britské Tesco zastavilo výrobu vianočných pohľadníc v Číne pre podozrenie na otrockú prácu

Britské Tesco zastavilo výrobu svojich vianočných pohľadníc v čínskej továrni po tom, čo dievčatko v jednej pohľadnici našlo odkaz od robotníka poukazujúci na otrockú prácu.

Keď sa šesťročná Florence Widdicombeová chystala napísať pozdrav do pohľadnice, našla v ňom už veľkými písmenami vpísaný odkaz: „Sme zahraniční väzni vo väznici v čínskom meste Šanghaj v obvode Čching-pchu. Vykonávame prácu proti svojej vôli. Prosím, pomôžte nám a upozornite ľudskoprávne organizácie.“

K textu bola pripojená poznámka, aby nálezca odovzdal tento odkaz britskému novinárovi Petrovi Humphreymu, ktorý bol v tomto väzenskom tábore väznený pred štyrmi rokmi.

Tesco uviedlo, že svojich dodávateľov si starostlivo vyberá a pri tejto továrni nemalo informácie vedúce k možnej práci z donútenia. Výťažok z predaja pohľadníc bol určený pre charitatívne organizácie. Ich výrobu však spoločnosť hneď zastavila.

Čína obvinenie z vynútenej práce zahraničných väzňov dnes poprela

Novinár Humphrey sa pre BBC vyjadril, že bol dva roky väznený presne v tom tábore, odkiaľ pochádza aj odkaz v pohľadnici. „Urobil to teda niekto z mojich spoluväzňov, ktorý je ešte stále väznený. Veľkými písmenami to zjavne napísal len jeden človek a myslím, že aj viem, kto to bol, ale jeho meno nikdy nezverejním.“

Uviedol tiež, že podmienky vo väzení sú tvrdé. V jednej cele býva 12 väzňov, spia na matracoch hrubých len jeden centimeter, vďaka čomu je v zime extrémne chladno. Kým tam bol, práca bola dobrovoľná a väzni si mohli privyrobiť, no teraz je už povinnou.

Pisateľ si bol podľa neho určite vedomý veľkého rizika a po odhalení ho čaká sprísnenie podmienok, pravdepodobne aj mesiac na samotke.

Foto: Florence Widdicombeová s vianočnou pohľadnicou, v ktorej našla odkaz od čínskeho väzňa. Zdroj: TASR/AP

Odporúčame

Srdečná dohoda z rozumu

Srdečná dohoda z rozumu

V apríli 1904 sa udialo niečo, čo bolo po stáročia nepredstaviteľné. Dediční nepriatelia, Francúzsko a Veľká Británia, ktorí medzi sebou bojovali o hegemóniu už od stredoveku, uzavreli spojeneckú dohodu.