Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
20. december 2019

Evanjelikálny magazín prekvapil výzvou na odchod Trumpa

Evanjelikálny magazín prekvapil výzvou na odchod Trumpa

Americký evanjelikálny magazín Christianity Today vyzval na odchod Donalda Trumpa z funkcie prezidenta Spojených štátov. „Impeachment Donalda Trumpa je významná udalosť v dejinách našej republiky,“ napísal šéfredaktor Mark Galli. „Vyžaduje si komentár.“

Magazín, ktorý pred rokmi založil svetoznámy kazateľ Billy Graham, sa doteraz k záležitostiam každodennej politiky vyjadroval len veľmi zdržanlivo. Na jeho stránkach hrajú prím témy kresťanského životného štýlu a širšie spoločenské otázky, ktoré sa dotýkajú viery. „Politika nie je konečným účelom našej existencie,“ pripomína Galli a dodáva, že je hrdý, lebo „politika nedominuje na našej webstránke“.

Christianity Today priznáva, že demokrati išli po Trumpovi od prvého dňa vo funkcii. Zároveň však pripomína, že prezident USA sa pokúsil využiť svoju moc za účelom prinútenia cudzieho politického lídra, aby pomohol zdiskreditovať Trumpovho politického oponenta. Podľa kresťanského magazínu je to nielen proti americkej ústave, ale tiež hlboko nemorálne.

Trumpovi evanjelikálni podporovatelia ho doteraz bránili upozorňovaním na konzervatívnych najvyšších sudcov, ktorých vymenoval, upozorňovali na jeho obranu náboženskej slobody a dobré ekonomické výsledky. No zneužitie právomoci a zrada prezidentskej prísahy podľa Christianity Today tieto prínosy nevyvažuje.

Magazín pripomína ako v roku 1998 rovnako z morálnych dôvodov podporoval impeachment Billa Clintona, ktorý klamal o svojej mimomanželskej afére. Odstránenie Trumpa z funkcie, či už odvolaním senátom, alebo budúcoročnými voľbami, je podľa Christianity Today nie vecou straníckych lojalít, ale vernosti Stvoriteľovi desatora.

Evanjelikáli, ktorí stále Trumpa podporujú, by si mali uvedomiť, aké svedectvo tým dávajú svetu: „Môžeme s vážnou tvárou povedať, že potrat je takým veľkým zlom, že nemôže byť tolerovaný, a s rovnako vážnou tvárou povedať, že ohnutý a zlomený charakter vodcu nášho národa napokon nie je dôležitý?“

Celý text šéfredaktora Christianity Today k impeachmentu Donalda Trumpa si môžete prečítať TU. Bude zaujímavé sledovať diskusiu, ktorú výzva medzi americkými evanjelikálmi vyvolá.

Demonštranti protestujú pred hlasovaním o podaní ústavnej žaloby (impeachment) na prezidenta Donalda Trumpa v Snemovni reprezentantov Kongresu USA vo Washingtone 18. decembra 2019. FOTO – TASR/AP  

Odporúčame