Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. december 2019

Andrew Roberts: Nie brexit, ale zmena ľavicovej politickej kultúry je hlavnou Johnsonovou úlohou

Andrew Roberts: Nie brexit, ale zmena ľavicovej politickej kultúry je hlavnou Johnsonovou úlohou

Boris Johnson musí riešiť nielen brexit a britskú ekonomiku, ale hlavne nápravu britskej politickej kultúry a nadvládu ľavice v jej prostredí, napísal v denníku The Telegraph Andrew Roberts, popredný britský historik 20. storočia, niekoľko kníh mu vyšlo aj v češtine. Roberts patrí medzi podporovateľov Konzervatívnej strany a brexitu.

„Aby ste mohli nabudúce zopakovať svoje súčasné víťazstvo a získať pre konzervatívcov piate funkčné obdobie vo vláde, budete musieť byť veľmi pevní v oblasti úplne mimo brexitu, politiky a dokonca ekonomiky. Musíte zviesť zápas o britskú politickú kultúru, čo je úloha, ktorej sa vyhli všetci britskí konzervatívni premiéri od pádu Margaret Thatcherovej spred 39 rokov,“ napísal Roberts.

„Prečo by sa v toľkých oblastiach britského života malo považovať slovo tory (konzervatívec) za nadávku? Prečo je viac ako 85 percent výučby na univerzitách zameraných ľavicovo? Prečo je každá relácia v BBC tak bolestivo politicky korektná?

Prečo sa do vedenia mnohých univerzitných fakúlt dostáva toľko bývalých labouristických ministrov a bývalých šéfredaktorov ľavicových médií a mediálnych spoločností? (...) Kontrola ľavice nad toľkými polovládnymi a umeleckými organizáciami je tým, čo by ste mali riešiť.“

Ak sa voči tomu Johnson nepostaví, ľavica bude podľa Robertsa naďalej „šíriť protikapitalistickú žlč do myslí mládeže“. Pripomenul, že ľavica „už dnes potláča slobodu prejavu na našich univerzitách“ – tak, ako to ešte v minulom storočí navrhol taliansky marxista Antonio Gramsci.

„V ďalších voľbách už nebudete môcť čerpať z neoceniteľných výhod hesla ‚Dokončime už brexit‘, ani Jeremy Corbyn už nebude váš oponent. Potrebujete rozbehnúť gramsciovský protipochod inštitúciami a jednu po druhej ich oslobodiť zo zovretia ľavice. Ekonomické a politické bitky nie sú celým zápasom.“

Ak sa do toho Johnson naozaj pustí, určite voči sebe vyvolá veľkú vlnu kritiky plynúcu z dotknutých inštitúcií a im spriaznených médií, ktoré ho budú obviňovať z porušovania slobôd. Ako píše profesor Roberts, táto bitka je omnoho náročnejšia a aj dôležitejšia ako jeho súčasné politické víťazstvo.

Foto: Andrew Roberts (zdroj: winstonchurchill.org)

Odporúčame