Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. december 2019

Vyšla nová kniha o študentskom pochode 16. novembra 1989

Vyšla nová kniha o študentskom pochode 16. novembra 1989

Hoci sa za najvýznamnejšiu udalosť, ktorá u nás spustila pád komunistického režimu, považuje pražská demonštrácia 17. novembra 1989, veľmi dôležitým momentom bol aj študentský protest o deň skôr v Bratislave.

Jeho aktéri predstavili knihu s názvom Študentský prológ k Nežnej revolúcii. Bratislava 16. november 1989, ktorá približuje túto dejinnú udalosť. Pre mnohých účastníkov pochodu patrí 16. november k najväčším zážitkom celého života. Dvadsiatka osobných príbehov hovorí o tom, kto boli títo mladí ľudia, ktorí sa pred tridsiatimi rokmi rozhodli prísť na Mierové námestie (dnes Hodžovo námestie) v Bratislave a napriek sledovaniu polície demonštrovať svoju túžbu po slobode.

„Študentský November 1989 nás všetkých pohol a dodnes pohýna k lepšiemu a demokratickejšiemu. Je to impulz, ktorý je pre našu spoločnosť jeden z najšťastnejších,“ povedal Valér Mikula, jeden z profesorov z Univerzity Komenského, ktorý už vtedy podporoval študentskú protirežimovú aktivitu.

Jej priami účastníci a autori publikácie zdôrazňujú, že 16. november 1989 je potrebné si pripomínať aj preto, že popri Sviečkovej demonštrácii išlo na Slovensku iba o druhý verejný protest voči režimu od roku 1968.

Rozhovor s jedným z organizátorov študentského protestu Milanom Novotným o tom, ako prebiehal protest a čo mu predchádzalo aj čo nasledovalo, si môžete prečítať tu.

Odporúčame