Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. december 2019

Pripravte cestu Pánovi!

Pripravte cestu Pánovi!

Hlavnou postavou evanjelia druhej adventnej nedele (8. 12. 2019) je sv. Ján Krstiteľ, predchodca Pána Ježiša, ktorý nás vyzýva: „Pripravte cestu Pánovi“ (Mt 3,1-12).

(1) Myslím si, že Ježiš nepotreboval predchodcu. Zaobišiel by sa aj bez neho. Ale predsa ho chcel. Tým nám zanechal posolstvo, že človeka pre svoje diela a činnosť potrebuje, že s nami počíta. Aj pre také dôležité dielo, akým je vykúpenie ľudstva. Ak niečo znamenáme, tak iba preto, že Boh sa rozhodol a s nami počíta.

(2) Ján žil asketickým spôsobom života. Ľudia súčasnej dobe snívajú o pozemskom živote bez asketiky, bez odriekania. Načo by umŕtvovali svoje zmysly? Lenže Ján v tomto spôsobe života vidí súčasť svojho poslania pripraviť cestu Pánovi. Dá sa pripraviť cestu Pánovi bez sebadisciplíny a sebazaprenia?

(3) Spôsob, ako pripraviť cestu Pánovi, Ján vidí aj v krste, keď krstí v Jordáne. Je to prísľub a záväzok ľudí, že chcú sa očistiť. Áno, pripraviť cestu Pánovi znamená nastúpiť cestu morálnej očisty. Mnohí to podceňujú, iní bagatelizujú, vraj je to jedno, ako žijeme. Nie je to jedno. Kresťan sa vždy musí namáhať a usilovať o svoju morálnu integritu. S Božou pomocou.

Požehnanú druhú adventnú nedeľu prajem všetkým.

 

Ilustračné foto: ePhoto.sk

 

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.