Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. december 2019

Bohatí ľudia sú často vášnivými čitateľmi

Bohatí ľudia sú často vášnivými čitateľmi

Vraj približne 30 percent 15-ročných slovenských žiakov označilo čítanie kníh za mrhanie času. Vyplýva to z dotazníka, ktorý študenti vypĺňali spolu s medzinárodným testovaním OECD PISA 2018.

Správu o tom včera zverejnil denník SME.   

Pri jej čítaní som si spomenul na Dennisa Kimbra, autora knihy Wealth Choice, ktorý pred pár rokmi robil detailné rozhovory s americkými milionármi čiernej farby pleti o ich životných návykoch, postojoch a denných rutinách. Okrem iného sa pýtal aj na ich čitateľské návyky. Vyšlo mu, že čierni milionári prečítajú v priemere asi 20 kníh ročne. A popri biznisovej literatúre si vedia vychutnať tiež životopisy alebo knihy o histórii.

K podobným výsledkom dospel aj ďalší autor, venujúci sa návykom bohatých a úspešných ľudí, Thomas Corley. Na svojom blogu uvádza, že 85 percent „self-made“ milionárov prečíta dve knihy a viac mesačne.

O miliardároch ako Peter Thiel, Elon Musk, Bill Gates či Warren Buffett je známe, že patria zároveň k vášnivým čitateľom a na internete sa dajú od nich nájsť zaujímavé knižné tipy. Vzťahu čítania kníh a úspechu v biznise sme sa dotkli aj počas besedy s českým podnikateľom Stanislavom Martincom a slovenským bankárom Rastislavom Blažejom na Košických Hanusových dňoch (videozáznam našej besedy s názvom „Kto bude nový Baťa“ nájdete TU).

Nechcem tvrdiť, že jediný alebo najvyšší zmysel čítania kníh spočíva v utilitárnom cieli zbohatnúť. Literatúra je sama osebe príjemnou kratochvíľou, bez ohľadu na jej ďalšie benefity.

Ani neplatí, že kto veľa číta, automaticky sa stane milionárom – aj keď mnohí milionári sú očividne zároveň zvedavými čitateľmi. V každom prípade, čítanie kníh určite nie je mrhaním času.

Podujatie Noc s Andersenom pri príležitosti narodenín dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena sa uskutočnilo v Centre pre deti a mládež Staromestskej knižnice. Bratislava 5. apríla 2013. Ilustračné FOTO TASR – Michal Svítok

Odporúčame

A je tu deň D

A je tu deň D

Dnes pred polnocou odíde Veľká Británia z EÚ, tento moment sa zapíše do britských aj európskych dejín. Čo to prinesie Britom aj kontinentu?