Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. december 2019

Poznáte lepšieho personalistu než Igora Matoviča?

Poznáte lepšieho personalistu než Igora Matoviča?

Igor Matovič sa tretíkrát po sebe predviedol ako HR manažér, ktorý vie na poslednú chvíľu poskladať zaujímavú volebnú kandidátku a strhnúť na ňu patričnú pozornosť. Aj tentoraz Matovič cieli na rôzne typy opozičných voličov: samozrejme, je tu on, hrdina protikorupčného odboja so svojou lídrovskou 150-tkou, vpredu sú zas hviezdy masovej kultúry, tanečník Erik Ňarjaš z Let´s Dance, ale najmä niekdajší markizák, v posledných mesiacoch politický šoumen Jozef Pročko, ktorý má na svojom facebooku väčší zásah než Ľuboš Blaha (o dobe Pročka a Blahu písal pred časom kolega Jaroslav Daniška).

Keďže žijeme v dobe Threemy, viaceré strany to skúšajú na kandidátke s bývalými policajnými vyšetrovateľmi, Matovič ich pretromfol dvoma esami, bývalým šéfom tímu Gorila Lukášom Kyselicom a Romanom Mikulcom, exriaditeľom Vojenskej spravodajskej služby.

Ďalej sú tu kandidáti emócie, Anna Remiášová, matka zavraždeného Roberta Remiáša. Matovič chcel na kandidátke aj Zlaticu Kušnírovú, tá však odmietla. Pre ekológov je tu známy lesník Ján Mičovský, pre fanúšikov športu Karol Kučera. Nad svojimi štyrmi krúžkami budú asi najviac špekulovať kresťanskí voliči OĽaNO, zozadu sa im ponúkajú súčasní poslanci (Heger, Vašečka, Krajčí), spredu Anna Záborská či Peter Kremský, trochu hlbšie v poli psychologička Katarína Hatráková, ktorú nominovala KÚ.

Na prvý pohľad sa zdá, že Matovič, ktorého OĽaNO sa v posledných mesiacoch preferenčne prepadlo až do pásma ohrozenia, si vďaka kandidátke vylepšilo šance na opätovne slušný zisk. Necelé tri mesiace pred voľbami je však márnosťou čokoľvek odhadovať. Pred štyrmi rokmi, keď Matovič dosiahol oproti očakávaniam dvojnásobný počet hlasov, bola kľúčom k jeho úspechu emócia dvoch posledných predvolebných týždňov. Pôvodný opozičný favorit, Procházkova Sieť, ktorá stavala na kompetentnosti, bola vo finiši mdlá a nekonfrontačná, masa opozičných voličov sa tak presunula k autentickým bojovníkom proti Smeru, k Sulíkovi aj Matovičovi. 

Samozrejme, súčasní lídri opozície, Za ľudí a PS/Spolu, pôjdu na to celkom inak ako Procházka, proti Smeru sa budú vyhraňovať rovnako ako Matovič, len s menším ohňostrojom. No pre prerozdelenie hlasov v opozičnom pelotóne bude aj teraz rozhodujúce, s akou emóciou posledných dní dokráčajú jeho voliči k urnám. Ak sa presadí emócia hnevu a zaťatej päste, kandidátka Matoviča s Pročkom bude vyhľadávaným ventilom. Ak v opozičnom tábore emóciu hnevu preváži strach z povolebného chaosu aj pocit, že krajina potrebuje viac štandardnú scénu než extravagantné sólojazdy, Matovičov projekt sa do tretice vyčerpá. Viac si o tom povieme 1. marca.    

Na fotke Jozef Pročko počas predstavenia kandidačnej listiny OĽaNO v Bratislave 3. decembra 2019. FOTO TASR – Martin Baumann

Odporúčame