Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. december 2019

Maltskí biskupi sa vyjadrili ku kríze

Maltskí biskupi sa vyjadrili ku kríze

Katolícki biskupi Malty vyzvali na spoluprácu a pokojné hľadanie pravdy a spravodlivosti. Pripojili sa k výzve prezidenta Georgea Vellu. Súčasná politická kríza nemá vyostrovať rozpory, uvádza sa vo vyhlásení troch biskupov krajiny, ktoré v utorok zverejnila arcidiecéza Malta.  

Príslušné inštitúcie by mali svoje povinnosti vykonávať s náležitou starostlivosťou a nestrannosťou, uviedli biskupi Charles Scicluna, Mario Grech a Joseph Galea-Curmi. Pozadím krízy sú súdne vyšetrovania prípadu v roku 2017 zavraždenej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej. Podľa vyšetrovania stopy viedli až k vládnym kruhom.

Na Malte došlo k demonštráciám. V pondelok dav zablokoval na celé hodiny parlament. Predseda vlády Joseph Muscat oznámil svoju januárovú rezignáciu.

Medzitým Komisia EÚ v Bruseli varovala maltskú vládu pred politickým zasahovaním do vyšetrovania vraždy. Na Malte je v súčasnosti aj delegácia Parlamentu EÚ. (Viac infomácií nájdete tu).

Daphne Caruanová-Galiziová pracovala na tzv. „Maltských spisoch“ a chcela dokázať, že koncerny EÚ s pomocou Malty krátia vo veľkom štýle dane. V októbri 2017 ju zabila bomba nastražená v jej aute.

Na fotografii (zľava) biskup Mario Grech, arcibiskup Charles Scicluna a pomocný biskup Joseph Galea-Curmi. Zdroj: church.mt

Odporúčame