Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. novembec 2019

Čo ak nie účel svätí prostriedky?

Čo ak nie účel svätí prostriedky?

Čo ak nie účel svätí prostriedky?... tak znie stará známa vtipná reakcia na machiavellizmus. Parlament schválil 50-dňové moratórium na prieskumy, prezidentka zákon vetovala, parlament včera veto prelomil, za zákon v rovnakom znení hlasovalo 80 poslancov, prezidentka Čaputová vyhlásila, že sa obráti na Ústavný súd.

Dve poznámky.

Po prvé, oplatí sa trochu držať pri zemi a netreba hneď z účelovej koalície, kde sa spojili poslanci za Smer, SNS a ĽSNS, robiť základ budúcej vládnej koalície. Všetky tri strany totiž spája obava z nárastu Harabinovej strany, pre SNS to môže byť za istých okolností likvidačné, myslím ale, že najviac to vysvetľuje motiváciu kotlebovcov hlasovať za Ficovu agendu. Tento zákon totiž najviac poškodzuje práve Harabina, onedlho nebude možné zverejňovať prieskumy verejnej mienky.

Pritvrdzovanie opozičného naratívu, že Fico sa určite spojí s Kotlebom, je nežiaduce z viacerých dôvodov. Napr. preto, že za istých okolností môže byť po voľbách nevyhnutné, aby vznikla (dočasná) široká koalícia. Ak by k tomu došlo, voliči liberálnej opozície zase oprášia slovník zrady a môže ich to zbytočne radikalizovať. Netreba zabúdať, že Smer Kotlebu stále vylučuje, takáto koalícia by bola problém pre reputáciu krajiny, čomu Fico rozumie. Napokon, Kotlebu nepozýva na svoje akcie ani ruská ambasáda, oplatí sa teda hamovať.

Po druhé, s prieskumami verejnej mienky máme na Slovensku naozaj problém, v zásade ide o hlavný nástroj manipulácie verejnej mienky, zvlášť pred voľbami. Očakával by som preto, aby sa diskusia využila na účinnú reguláciu tohto javu, azda na to vznikne priestor pri rozhodovaní o ústavnosti tohto zákona. Niekoľko javov je zrelých na zmenu hneď, napr. zverejňovanie výsledkov preskumov v médiách, ktoré zadávajú politické strany alebo ich sympatizanti/organizácie. Liberalizácia tomuto segmentu zjavne neprospieva.

Osobne si myslím, že najférovejším opatrením by bolo, aby sa zaviedla regulácia na súkromné agentúry a súčasne obnovili prieskumy organizované štátnym Štatistickým úradom, kde by metodiku a celý priebeh mohla kontrolovať komisia zložená zo zástupcov všetkých parlamentných strán na čele s opozičným predstaviteľom.

Foto: TASR

Odporúčame