Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. október 2019

Urbancová: O zákaze hazardu nemám žiadne vedomosti

Urbancová: O zákaze hazardu nemám žiadne vedomosti

K článku o komunikácii Mariana Kočnera so sudcom Vladimírom Sklenkom o možnej snahe ovplyvniť rozhodnutie Najvyššieho súdu vo veci zákazu hazardu pridávame celé stanovisko podpredsedníčky súdu Jarmily Urbancovej, s ktorou sa nám pôvodne pre chybu Postoja nepodarilo skontaktovať: 

„S plnou vážnosťou, uvedomujúc si dôsledky svojho vyhlásenia, ak by sa ukázalo ako nepravdivé, môžem vyhlásiť, že som nikdy nemala žiaden kontakt, či už elektronický, alebo osobný, priamy alebo sprostredkovaný, s kriminálne závadovými osobami, ani s osobami z tzv. mafiánskych zoznamov.

Každý senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky má pridelených asistentov, ktorých si ale nevyberá. O pridelení asistentov do senátu rozhoduje predseda súdu. V prípade bývalého asistenta Najvyššieho súdu JUDr. Vladimíra Sklenku nemohol nikto predpokladať, že ide o osobu, ktorá podľa v médiách zverejnených informácií udržiava známosť s osobou tzv. mafiánskych zoznamov. V čase, keď som ho spoznala a pracovala s ním, išlo o bývalého dlhoročného vzorného policajného dôstojníka s previerkou Národného bezpečnostného úradu, ktorý neskôr, napriek relatívne krátkej praxi sudcu, dostal dôveru aj od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku – Okresný súd Bratislava I, netajil sa tým, že je osobný priateľ rodiny Hrušovských. 

S uvedeným bývalým asistentom a t. č. sudcom okresného súdu som sa sporadicky stretávala, viedla bežné spoločenské rozhovory. To, že náš kolegiálny vzťah sudca zneužil a prezentoval ho pred tretími osobami úplne inak, nie je predsa trestným ani iným protiprávnym konaním, ani etickým, ani morálnym pochybením. Každého z vás môže zneužiť niekto tretí, aj priateľ, určite to poznáte. Za to predsa nemôžem niesť zodpovednosť, rovnako ako obeť trestného činu nezodpovedá za konanie páchateľa. Osoba bývalého policajta vzbudzovala vo mne dôveru, nikdy som ho o nič nežiadala, neprosila, nikdy som mu nič nevybavovala. Po skončení práce na Najvyššom súde nemal bývalý asistent žiaden prístup k spisom ani k informáciám v nich uvedeným. Som pripravená plne spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Vážený pán redaktor, chcem zdôrazniť, že som nikdy nekonala nezákonne, neovplyvňovala som žiadne rozhodnutia svojich kolegov. Celý život žijem poctivo pre rodinu a svoju prácu. Byť sudcom je poslanie a svoju prácu si ctím, robím ju najlepšie ako viem. Nerobme preto zo sudcov nesvojprávne osoby, každý rozhoduje na podklade spisu a svojho právneho názoru, nikdy nie sám, ale v troj-, päť- alebo sedemčlennom senáte.

O zákaze hazardu v hlavnom meste a ani o ďalších prípadoch (na ktoré sa pýtala pani redaktorka Prušová), kde som nebola zákonnou sudkyňou, preto logicky nemám a nemôžem mať žiadne vedomosti. Neodsudzujte, prosím, na základe rozhovorov pre mňa dvoch zlých, skorumpovaných ľudí, čestných a poctivých sudcov.“ 

Jarmila Urbancová. FOTO TASR – Marko Erd

Odporúčame