Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. október 2019

Tlak proti facebookovej mene rastie

Tlak proti facebookovej mene rastie

Mark Zuckerberg včera vypovedal pred kongresovým výborom v USA, témou bol návrh Facebooku na vytvorenie novej kryptomeny FB s názvom libra (logo viď obr.).

Zámer vytvoriť FB menu a rýchle + lacné (aj cezhraničné) platby je starší, vo FB sa prípravy začali ešte niekedy v roku 2017, oficiálne bola libra predstavená v júni tohto roku, jej plánovaný štart bol ohlásený na budúci rok. O téme sa začalo viac verejne hovoriť, pričom s postupom času rástli najmä obavy a kritika.

V septembri novú kryptomenu (nie všetci sa zhodnú na takomto jej zaradení) ostro napadol a zavrhol francúzsky minister financií Bruno Le Maire, libru označil za ohrozenie monetárnej suverenity štátov, priveľké riziko pre pranie špinavých peňazí a potenciálnu hrozbu pre nárast nestability. Libru tiež odmietli Nemci, Taliani a vážne pochybnosti prišli aj z ďalších štátov, napr. Indie. Kriticky sa vyjadril aj prezident Trump, keď nápad zosmiešnil tým, že ak chce Facebook svoju banku, je na to predpísaný postup s reguláciami.

Ďalšou ranou pre projekt libry bol odchod viacerých veľkých firiem, ktoré mali spolu s FB tvoriť Libra Association, de facto centrálnu banku tohto systému, so sídlom v Ženeve. Projekt opustili napr. spoločnosti ako PayPal, eBay, MasterCard, Mercado Pago, Stripe či Visa.

Nuž a včera na kongresovom výbore čelil Zuckerberg kritike z obidvoch strán, pripomenuli mu, že jeho firma čelí obvineniam a vyšetrovaniu v 47 z 50 štátov USA, že zavádzala regulačné úrady EÚ, že musela platiť niektoré pokuty a podobne. Zhrnuté a podčiarknuté – nejde práve o správanie, ktoré vyvoláva dôveru, aby takáto firma mala vlastnú globálnu menu. Zuckerberg sa tomu snažil čeliť a prezentovať libru ako nástroj, ktorým západné firmy predbehnú Čínu, snažil sa libru oddeliť od FB, keďže rozumie, že ten vyvoláva isté kontroverzie a podobne, zhrnutie piatich línií jeho prejavu nájdete tu.

Celému problému sa pomerne obsiahle venoval ešte pred pár dňami hlavný komentátor Financial Times Martin Wolf, zrekapituloval seminár a diskusiu, ktorá sa konala pri príležitosti spoločného zasadnutia MMF a Svetovej banky, a uviedol viacero súvislostí, ktoré spoločne nabádajú k väčšej opatrnosti voči kryptomenám a libre zvlášť.

Ak to zhrniem, zdá sa, že ide o ďalšiu oblasť, kde si štáty uvedomujú zvýšenú zodpovednosť, že majú byť definitívnym a rozhodnejším regulátorom odolným voči nadnárodným firmám, ešte viac ako doteraz.

Vznikne teda facebooková mena? Zuckerberg svojho času vyhlásil, že mena nevznikne bez súhlasu regulačných orgánov USA a že v prípadne nesúhlasu nevznikne ani mimo USA. Šance libry by preto mali byť relatívne nízke.

Odporúčame