Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. október 2019

Dohoda stojí na Bugárovi

Dohoda stojí na Bugárovi

Dohoda SMK a Mosta o spoločnom postupe do volieb, ktorú vyrokovali delegácie oboch strán, narazila v predsedníctve SMK. Podľa tejto dohody mala vzniknúť volebná strana Strana regiónov Most MK.

Technicky sa to malo udiať premenovaním Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancie, ktorá fungovala ako satelit Mosta. Lídrom takejto kandidátky mal byť politik Mosta (hovorilo sa o trojici Ábel Ravasz, Árpád Érsek, László Sólymos), dvojkou mal byť Gyula Bárdos z SMK. Predsedovia Mosta a SMK nemali byť na čelných miestach kandidátky. 

Predsedníctvo SMK sa však včera vzbúrilo a predseda strany József Menyhárt stratil v tejto veci väčšinu. Strana je stále za spoločnú dohodu s Mostom, chce však iné, pre ňu výhodnejšie podmienky. Zároveň chce do rokovaní o predvolebnej spolupráci vtiahnuť aj ďalšie menšie maďarské strany. Tu sa dostávame k ďalšiemu problému. Pri ostatnom kole rokovaní prišla novovzniknutá strana Spolupatričnosť s podmienkou, aby na spoločnej kandidátke neboli politici Mosta Béla Bugár, Elemér Jakab a Tibor Bastrnák. O pozícii Spolupatričnisti sme podrobnejšie písali tu

Ak sa táto podmienka vráti do hry, môže dohodu Mosta a SMK definitívne zablokovať. Či sa tak stane, uvidíme v najbližších dňoch. SMK chce opäť iniciovať rokovania maďarských strán a Most bude musieť reagovať. Spoločný postup do volieb tak momentálne stojí na osobe Bélu Bugára, ktorý na rozdiel od predsedu SMK Menyhárta, má svoju stranu plne pod kontrolou. 

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Inzercia

Inzercia

Odporúčame