Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. október 2019

Väčšina za brexit, vzápätí malá prehra premiéra

Väčšina za brexit, vzápätí malá prehra premiéra

V britskom parlamente dnes došlo k prelomovému hlasovaniu, vláda získala väčšinu 329 proti 299 za posunutie brexitovej dohody do druhého čítania. Je to po prvýkrát, čo parlament hlasoval za nejakú podobu brexitu väčšinou, navyše so solídnou väčšinou 30 hlasov.

Nebol by to brexit, keby tu nebolo „ale“.

Vzápätí sa odohralo druhé hlasovanie, ktorým sa mal schváliť harmonogram legislatívneho procesu, ktorého schválenie by znamenalo, že Briti stihnú odísť z EÚ k 31. októbru. Fakticky išlo o to, že na schválenie mali byť len tri dni, mimoriadne krátky čas. A toto hlasovanie neprešlo, vláda získala len 308 hlasov, proti bolo 322, na väčšinu jej chýbali hlasy severoírskej strany DUP, ktorá svoju vládu nepodporila.

Čo to znamená?

Po prvé, Johnsonov úspech je, že po prvýkrát získal väčšinu za nejaký návrh na odchod z EÚ. Podarilo sa mu pritom fakticky zjednotiť všetkých konzervatívcov v snemovni, aj Oliver Letwin (trablmejker zo soboty) nabádal na podporu Johnsona, k získaniu väčšiny premiérovi ako jeden z prvých gratuloval aj Ken Clarke, nezávislý eurofilný konzervatívec.

Po druhé, prejednávanie bodu bolo prerušené, termín 31. október sa nestihne. Britské médiá hovoria, že EÚ môže termín posunúť na 31. január, zdrojom je Donald Tusk. Clarke, aj ďalší nezávislý konzervatívec Hammond premiéra vyzvali, aby čas na legislatívny proces predĺžila o 4 – 5 dní, že to bude stačiť, súčasný tlak považujú za enormný.

Po tretie, Johnson pred hlasovaním vyhlásil, že ak nezíska väčšinu pre druhé hlasovanie o legislatívnom pláne, k čomu došlo, bude sa usilovať o predčasné voľby ešte do Vianoc.

Vo Westminstri bude naďalej živo. Ale nemalo by to prekryť fakt, že Boris Johnson dnes dosiahol úspech, ktorý jeho kritici považovali za nemožný.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Odporúčame