Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. október 2019

V Severnom Írsku ide o život

V Severnom Írsku ide o život

O minútu dvanásť a zrejme bez šance na zvrat, aspoň podľa správ médií: severoírsky stormontský parlament sa dnes po troch rokoch neuznášania pokúša zísť a zabrániť legalizácii potratov a zmeny definície manželstva.

Ide o témy, o ktorých má po Blairovej decentralizačnej reforme rozhodovať Severné Írsko samo, ale obidve témy sa dostali do zákona, ktorý bol schválený v Londýne a ktorým sa riešila kríza neuznášaniaschopnosti v Severnom Írsku, hovoril o tom pre Postoj tamojší biskup Noel Treanor.

Parlament sa pokúšajú zvolať zástupcovia unionistickej strany DUP, ktorí sú pro-life a chcú zachovať doterajší stav ochrany života pred narodením a tradičnú definíciu manželstva. (Tu si možno pozrieť nedávne vystúpenie poslanca Jima Shannona z DUP v londýnskom parlamente.)

Zástupcovia strany Sinn Fein, ktorá formálne zastupuje írskych nacionalistov a katolíkov, sa nechali počuť, že sa na tejto hre DUP nezúčastnia, čo je vzhľadom na okolnosti hanebný postoj. Aby sa podarilo legalizácii potratov a zmene definície manželstva zabrániť, musel by parlament zvoliť predsedu a obnoviť svoju funkčnosť, televízia Sky News to vzhľadom na postoj Sinn Fein nazvala „akademickým cvičením“.

DUP reaguje na pomerne obsiahlu kampaň, ktorá volá po zachovaní doterajšej legislatívy. Ilustračná fotografia k textu pochádza z nedávnej demonštrácie za zachovanie ochrany života.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Odporúčame