Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. október 2019

Johnson opäť prekvapil, rozhodne sobota

Johnson opäť prekvapil, rozhodne sobota

Boris Johnson, po Trumpovi najvysmievanejší politik na Západe, opäť prekvapil a uspel, aspoň zatiaľ. Hoci pôvodne všetci opakovali, že EÚ s textom brexitovej dohody nepohne, včera bol na summite schválený návrh, kde je 5 zmien, ktoré vyjednali Briti, EÚ v zásade ustúpila. Mení sa princíp írskej poistky, čo je dôležitá vec nie až tak pre Írov (tí sú stále proti), ale najmä pre Angličanov, mení sa časť záväzkov, kde sa Briti zaväzovali, že budú prijímať podobnú (napr. ekologickú) legislatívu ako EÚ, táto časť je po novom v nezáväznej politickej deklarácii zmluvy, a mení sa aj suma, ktorú Londýn pošle do Bruselu (mínus 13 miliárd libier, celkovo teda 33 miliárd libier), celé zhrnutie tu.

Bude to stačiť a získa Johnson za túto zmluvu väčšinu? To uvidíme už zajtra, šance sú tesné. Telegraph, Spectator aj ďalšie konzervatívne médiá už počítajú hlasy, kto nahradí chýbajúcich unionistov, koľko tvrdých brexiterov z radov konzervatívcov nemusí Johnsonovu dohodu podporiť, ráta sa s nejakými labouristami (10 až 20, podľa tlaku Corbyna), Corbyn a Labour skúšajú taktiku s druhým referendom o predloženej zmluve, na druhej strane z britských médií cítiť atmosféru podobnú zo včerajších záberov z Bruselu – je čas to skončiť. Bude to zaujímavý víkend.

Mimochodom, v médiách je už živý scenár, ako aj v prípade neúspechu v parlamente, Británia odíde z EÚ k 31. októbru, oplatí sa ale počkať. Boris Johnson sa na to nemôže veľmi spoliehať, ale až doteraz mu v zásade veci vychádzajú, aj keď má na rozdiel od predchádzajúcej premiérky len jednu šancu.

Foto: TASR/AP

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame