Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. október 2019

PiS nemá väčšinu v Senáte

PiS nemá väčšinu v Senáte

Definitívne výsledky poľských volieb ukázali, že Kaczynského strana stratila väčšinu v Senáte. PiS má 48 kresiel, na svojej strane bude mať pravdepodobne ešte nezávislú senátorku Lidiu Starońovú, Občianska koalícia má 43 kresiel, PSL 3, Ľavica 2 kreslá. Traja zo štyroch nezávislých senátorov sa podľa denníka Rzeczpospolita klonia k opozícii.

Možnosti sú dve: Senátu bude vládnuť opozícia a opozičný predseda Senátu sa potenciálne stane výrazným hráčom na politickej scéne, jedinou figúrou opozície na najvyšších postoch. V Senáte zasadne aj vnútrostranícky kritik Grzegorza Schetynu, lídra Občianskej platformy, kandidátom tejto strany na post predsedu Senátu by mal byť Bogdan Borusewicz. Druhá možnosť je, že PiS vytvorí koalíciu napríklad s ľudovcami z PSL, ktorého senátori by stačili na väčšinu, z čoho by táto malá strana mohla ťažiť. V každom prípade sa však výrazne mení rola Senátu a doterajší komfort, ktorý vláda mala.

Definitívne výsledky volieb do Sejmu dopadli tak, že strana PiS má rovnaký počet poslancov, ako mala doteraz:

PiS – 235 poslancov, 43,59 %
KO – 134 poslancov, 27,40 %
SLD – 49 poslancov, 12,56 %
PSL – 30 poslancov, 8, 55 %
Konfederacja – 11 poslancov, 6,98 %
Nemecká menšina – 1 poslanec

Zaujímavé je, že dve malé pravicové strany, ktoré kandidovali na rovnakej kandidátke s PiS, strana ministra Jaroslawa Gowina a ministra Zbigniewa Ziobra, získali v Sejme 18 a 16 kresiel, čo znamená, že postavenie vo vláde si minimálne udržia.

Podľa médií by nová vláda mala byť známa do dvoch týždňov, očakáva sa, že premiérom zostane Morawiecki.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: PiS/FB

Odporúčame