Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. október 2019

Vďačnosť

Vďačnosť

V evanjeliu 28. nedele v cezročnom období (13. 10. 2019) sa píše, že Ježiš cestou do Jeruzalema uzdravil 10 malomocných a poslal ich, aby sa ukázali kňazovi podľa Mojžišovho zákona. Cestou zistili, že sú uzdravení. Ale iba jeden sa vrátil k Ježišovi, aby sa poďakoval (Lk 17,11-19). 

(1) Jeden z desiatich. Iba jeden sa vrátil a vyjadril Ježišovi vďačnosť. Pravá a úprimná vďačnosť je pravdepodobne zriedkavou záležitosťou. Napriek tomu, že často používame slovo ďakujem. Pravá a úprimná vďačnosť nás disponuje k vyšším hodnotám.

(2) Evanjelista píše, že uzdravený sa vrátil a „veľkým hlasom velebil Boha. Padol na tvár pred Ježišom a ďakoval mu“. Aj Ježiš sa vyjadril podobne: „Nenašiel sa, okrem tohto, čo by sa bol vrátil a vzdal Bohu slávu?“ Pravá a úprimná vďačnosť voči ľuďom pomaly disponuje človeka aj k vďačnosti k Bohu. A to je vážny dôvod, aby sme vďačnosť nezanedbávali.

(3) A ešte niečo. Ten, ktorý sa vrátil, dal prednosť Ježišovi pred Mojžišom. To už treba nazvať vyznaním viery v Ježiša. Vďačnosť teda motivuje a privádza k vyznaniu kresťanskej viery. A to už niečo znamená.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: www.swordofthespirit.net

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.