Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. október 2019

Biden syn, Biden otec

Biden syn, Biden otec

Médiá dnes priniesli viacero informácií, ktoré posúvajú vnútroamerický spor Trump – Biden na novú úroveň. V posledných dňoch bol hlavnou udalosťou druhý informátor (whistleblower), ktorý pridal svoje svedectvo k agentovi či agentke CIA, ktorá na celú kauzu upozornila. Teraz sa pridali nové súvislosti, ktoré skôr pomáhajú Trumpovi.

Ukrajinský prezident Zelenský v Kyjeve vyhlásil, že žiadny nátlak zo strany prezidentra Trumpa necítil a že ten telefonát nijako nemohol ovplyvniť vzťahy s USA. Upresnil tým svoje predchádzajúce výroky, kde hovoril výrazne dvojznačnejšie, napr. keď hovoril, že Ukrajina nebude niekoho vyšetrovať na cudzí príkaz. Zelenský sa pomerne úspešne usiluje o neutrálnu pozíciu, aby sa nestal figúrkou v ostrom vnútroamerickom spore, ktorý sa procesom impeachmentu a blížiacimi voľbami prudko zosilní.

Financial Times zase priniesli prehľad podnikateľských aktivít Huntera Bidena, syna prezidentského kandidáta Joea Bidena, o ktorého v spore ide. Ide o pomerne rozsiahly prehľad H. Bidenových firiem a konexií nielen v USA a na Ukrajine, ktorá rozsahom pôsobí ako marginálna záležitosť, ale zvlášť v Číne, kde firma BHR Partners, kde je mladší Biden stále riaditeľom, spolupracuje nielen s poprednými technologickými firmami (vrátane tých, ktorých produkty sa používajú na represiu a potláčanie ľudských práv v Číne), ale aj gigantmi v doprave, ťažbe uhlia, farma- či auto-priemysle, energiách, potravinárstve, realitách... je to dlhý zoznam. Financial Times ani Irish Times, ktoré články o sieti Bidenových aktivít priniesli, netvrdia, že ide o skorumpovaný biznis, pre Trumpa, ktorý vyzval Číňanov, aby sa na podnikanie mladého Bidena pozreli, ide ale o vítaný vývoj, najmä ak si uvedomíme, ako sa Bidenovi mladšiemu darilo v čase, keď bol jeho otec viceprezidentom.

Celkom by ma zaujímalo, ako by v tejto nepotickej extralige medzi Trumpovými deťmi (a zaťom) a Bidenovým synom dopadlo porovnanie.

Pokiaľ ide o primárky medzi demokratmi, Bidena téma jeho syna bude ničiť medzi jeho najdôležitejšími podporovateľmi – umiernenými demokratmi. Najväčší vzrast za posledný mesiac zaznamenala Elizabeth Warrenová, ktorej zrejme pomôžu aj zdravotné problémy Bernieho Sandersa.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: TASR/AP

Odporúčame