Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. október 2019

Samizdaty a kríza komunistického režimu

Samizdaty a kríza komunistického režimu

V piatok 11. októbra sa v bratislavskej Univerzitnej knižnici uskutoční konferencia o úlohe samizdatu v komunistickom ČSSR. Na podujatí vystúpia s prednáškami František Mikloško, Ján Čarnogurský a Dušan Skála ako tvorcovia samizdatov a historik ÚPN Patrik Dubovský.

V nasledujúcich paneloch budú o občianskom samizdate diskutovať ľudia ako Martin M. Šimečka, Ján Budaj, Jiří Gruntorád či Július Brocka, v paneli kresťanského samizdatu Martin Lauko, Pavol Hric, Michal Holeček či Ján Šimulčík.

Podujatie pri príležitosti 30. výročia Novembra 1989 organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave a Občianskym združením samizdat.sk. Na podujatie je voľný vstup, program je dostupný na webovej stránke ÚPN.

Za spomínaným združením samizdat.sk stojí bývalý autor samizdatov a historik Ján Šimulčík. Prevádzkuje rovnomennú webovú stránku, ktorá je unikátnym projektom o tomto druhu odporu voči komunistickému režimu. Webová stránka sprístupňujuje viac ako 20 rôznych samizdatov v naskenovanej podobe celých čísel, poskytuje detailné informácie o charaktere jednotlivých samizdatov a ich tvorcoch či historický kontext tohto fenoménu. Vďaka projektu si môže verejnosť priamo pozrieť fragmenty toho, o čom písal (väčšinou kresťanský) odboj už od roku 1975.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Reprofoto: samizdat.sk

Odporúčame