Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. október 2019

Pane, daj nám väčšiu vieru

Pane, daj nám väčšiu vieru

V evanjeliu 27. nedele v cezročnom období (6. 10. 2019) počujeme, ako apoštoli prosia Ježiša: „Pane, daj nám väčšiu vieru“ (Lk 17,5-10). 

(1) Myslíme si, že vieme, čo je viera. Ale nie, nevieme to. Azda kľúčom k pochopeniu/vysvetleniu viery je „horčičné zrnko“, ktoré má v sebe princíp života a rastu. Kto z nás vie, čo je to život? A ako vzniká život? Ako to, že sú zrnká, ktoré vyrastú, kým kameň silu rastu nemá? Vieme popísať vznik konkrétneho života, ale nevieme ho vysvetliť. Keby sme nevideli nové rastliny, nových človiečikov, ktorí sa majú k životu, pravdepodobne by sme ani neverili, že nový život môže takto vôbec vzniknúť. 

(2) Viera je princípom večného života. Vieme ju popísať, ale nie vysvetliť. Nevieme, prečo ju niekto má, iný nemá. Lebo veriť nie je dané všetkým (porov. 2Sol 3,2). Prorok Habakuk výslovne tvrdí, že „spravodlivý bude žiť z viery“ (Hab 2,4). Viera je teda princípom večného života. Kto chce žiť s Bohom, hľadá vieru a usiluje o jej rast. 

(3) Viera je darom Boha. Nemáme ju vo svojej moci. Nedá sa dediť. Môžeme o ňu prosiť Boha. Zásadným posolstvom nedeľného evanjelia je skutočnosť, že o vieru prosili Ježiša apoštoli. Vieme si vôbec predstaviť, že nástupcovia apoštolov – biskupi nemajú vieru? Podobne kňazi? Ako by mohli hlásať posolstvá viery, ak by ju sami nemali? Prosia Ježiša o väčšiu vieru? Ak niektorí neveria, ako môžu prosiť? Pre kresťanstvo je zásadné, aby biskupi a kňazi vieru naozaj mali. 

Zrnko duchovnej múdrosti: ak nemáme vieru, aj tak skúsme o ňu prosiť; ak ju máme, prosme o väčšiu vieru. S hlbokou pokorou.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Ilustračné foto: stova.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.