Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
04. október 2019

Odhadovali následky atómovej vojny medzi Indiou a Pakistanom

Odhadovali následky atómovej vojny medzi Indiou a Pakistanom

Od 50 do 125 miliónov ľudí by mohlo prísť o život v prípade, že by dlhodobé napätie medzi Indiou a Pakistanom prerástlo do nukleárnej konfrontácie. Obe krajiny totiž disponujú jadrovými zbraňami. Ak by ich použili, len v týchto dvoch krajinách by zrejme prišlo o život viac ľudí, než zahynulo v dôsledku druhej svetovej vojny.

Vyplýva to zo štúdie kolektívu autorov, ktorú zverejnil magazín Science Advances. Počas studenej vojny bolo široko uznávaným presvedčením, že jadrová vojna medzi obidvomi superveľmocami Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi s uvoľnením celého ich nukleárneho potenciálu by zrejme zničila ľudskú civilizáciu a spustošila svet. No celosvetové následky by mohol mať aj zdanlivo lokálny jadrový konflikt ako medzi Indiou a Pakistanom.

Podľa autorov štúdie by uvoľnené množstvo popola do atmosféry spôsobilo, že na povrch by sa dostalo o pätinu až tretinu menej slnečného svetla. Zrážky by sa znížili o 15 – 30 percent, čo by malo ničivý vplyv na poľnohospodárstvo a viedlo by zrejme k hladomorom. Planéta by potrebovala približne desaťročie, aby sa spamätala.  

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Výbuch atómovej bomby. Ilustračné FOTO – Wikimedia Commons

Odporúčame