Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
03. október 2019

Malá Tafida dostane šancu. Súd rozhodol, že ju neodpoja od prístrojov

Malá Tafida dostane šancu. Súd rozhodol, že ju neodpoja od prístrojov

Londýnsky súd rozhodol, že päťročné dievčatko Tafidu Raqeebovú, ktorá leží v kóme so zriedkavou chorobou mozgu, neodpoja od prístrojov. Vyhovel tak žiadosti rodičov, aby mohli dcérku previezť do Talianska, kde je súkromná klinika ochotná dievčatko liečiť.

Tafida Raqeebová je v stave kómy už niekoľko mesiacov po tom, čo dostala krvácanie do mozgu a po respiračnej a srdcovej zástave upadla do bezvedomia. Lekári v londýnskej nemocnici ju odvtedy udržiavajú pri živote za pomoci prístrojov, no tvrdia, že sa z choroby nedostane, a preto by ju bolo v jej najlepšom záujme odpojiť.

Súkromná klinika v talianskom Janove však ponúkla pomoc, a preto rodičia žiadali súd o možnosť dcéru presunúť. Londýnska nemocnica s tým nesúhlasila, a tak o prípade rozhodoval súd.

Rodičia podľa BBC povedali, že sú z výsledku súdneho procesu nadšení a je pre nich obrovskou úľavou. Nemocnica podľa jej zástupcov zváži, či sa voči rozhodnutiu odvolá. Ak by už rodičom situáciu nekomplikovala, presun malej Tafidy do Talianska by sa mohol zrealizovať do desiatich dní.

Jej situácia pripomína dva známe prípady iných britských detí – Charlieho Garda a Alfieho Evansa, ktorých rodičia takisto žiadali lekárov o presun do zahraničia, kde by mohli podstúpiť experimentálnu liečbu. Tí to však zamietli a obaja chlapci nakoniec zomreli. 

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Foto: Tafida Raqeebpvá (printscreen/Youtube)

Inzercia

Inzercia

Odporúčame