Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. október 2019

Bude konečne Facebook rozdelený?

Bude konečne Facebook rozdelený?

Jonathan Tepper na webe American Conservative opísal sériu krokov, ktoré podnikajú americké orgány proti Facebooku, Googlu a ďalším firmám označovaným ako BigTech. Nadpis Tepperovho textu navádza na optimizmus: „Bude Facebook rozdelený? Vyzerá to reálnejšie.“

Tepper hneď v úvode odkazuje na nedávnu správu Reuters, kde anonymný zdroj agentúre potvrdil, že americké ministerstvo spravodlivosti začína konanie proti Facebooku (už štvrté v poradí), ktoré má preskúmať prípadné porušenia zneužívania monopolného postavenia na trhu. Okrem iného ide o zhodnotenie zlúčenia s Instagramom a aplikáciou Whatsapp, ale tiež techniky, ktoré používa proti novým startupom a iným potenciálnym rivalom.

Tepperov text tiež zhrnuje viacero obvinení, ktoré sa za uplynulé roky nahromadili proti Googlu, ktorý tiež čelí novým obvineniam vrátane masívnych personálnych prepojení Googlu a vlády Baracka Obamu. Podľa jedného z textov, na ktorý autor odkazuje, sa vysokopostavení zástupcovia Googlu mimoriadne často zúčastňovali na pravidelných stretnutiach so zástupcami Obamovej administratívy, pričom až do 250 ľudí vymenilo zamestnávateľa – buď prešlo z Bieleho domu do Googlu, alebo naopak, rozsah týchto prepojení opísal svojho času text z magazínu Intercept.

Samozrejme, tieto vyšetrovania majú vážny politický kontext. Ako som písal prednedávnom, manažérka Googlu bola tajnou kamerou prichytená pri vyhlásení, keď povedala, že skúšajú rôzne algoritmy, ktorými by dokázali ovplyvniť nadchádzajúce americké prezidentské voľby: „(...) keby sa zopakoval rok 2016, mohol by byť výsledok iný?“ pýtala sa a zároveň napomenula prominentnú demokratickú političku, aby držala stranu Googlu, pretože len oni dokážu predísť „situácii Trump“.

Trumpova administratíva má teda dobré dôvody pristupovať k BigTech inak, ako Obamova vláda pred ním. Politici z obidvoch strán, ktorých téma zneužívania monopolného postavenia BigTech zaujíma, však upozorňujú, či majú americké orgány dostatok profesionálov, aby vedeli zneužívanie dominantného postavenia kvalifikovane prešetriť. Úniky informácií z rôznych komunikácií BigTech sa však množia, preto už vyšetrovanie má svoj význam. Je napríklad zaujímavé, ako sa v jednom prípade vedenom proti Google zapojili všetky štáty USA okrem Kalifornie a Alabamy, kde má firma dôležité sídla. Autor tiež dokumentuje, ako sa na obranu BigTech vyrojili texty z thinktankov, ktoré Google a ďalšie firmy finančne dotujú.

Podnetný text, tu je link, kde si ho možno prečítať celý.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Ilustračné foto: E. Vargas/flickr.com

Odporúčame