Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. október 2019

Harabinov bozk smrti

Harabinov bozk smrti

Štefan Harabin ešte donedávna deklaroval, že nebude na čele žiadnej strany a že ostane sudcom, čo sme mu, samozrejme, ani na chvíľu neuverili. Po dnešku je jasné, že Harabin vstupuje do volieb ako líder novej strany Vlasť. Je to dôležitá, za istých okolností dokonca kľúčová správa volieb 2020. 

Ak doteraz platilo, že nové strany ako PS/Spolu a Kiskovo Za ľudí preskupovali voličov opozície natoľko, že niektoré zo starších strán (SaS, OĽaNO) sa dostali do pásma ohrozenia, od dnešného dňa sa tento problém bude týkať aj vládneho tábora, menovite SNS. V prvom kole prezidentských volieb v marci 2019 volilo Harabina 14,34 percenta, teda takmer 308-tisíc ľudí. Agentúra Focus krátko pred voľbami a v deň volieb robila prieskum, v ktorom zisťovala, koho volili sympatizanti politických strán. Až štvrtinu voličov Harabina tvorili sympatizanti SNS, ak to prerátame z druhého konca a ostaneme pri hrubých odhadoch, vyzerá to, že tretina až polovica voličov Dankovej SNS dala v prvom kole prezidentských volieb hlas Štefanovi Harabinovi.

Harabin lovil úspešne aj v Kotlebových vodách, podľa Focusu tvorili pätinu jeho voličov sympatizanti ĽSNS, ďalšiu pätinu voliči Smeru. Nová Harabinova strana je však nedobrou správou aj pre Borisa Kollára, keďže asi 17 percent voličov prezidentského kandidáta Harabina prišlo od Sme rodina. Samozrejme, tieto hlasy pre prezidenta Harabina nebudú automaticky putovať k predsedovi strany Vlasť, marcový prieskum Focusu však dobre ilustruje, v akých táboroch má Harabinova Vlasť najväčší voličský potenciál. 

Ak sa Harabin priblíži k piatim percentám alebo ich významne presiahne, môže to mať na výsledky volieb 2020 fatálny dosah, a to jedným aj druhým smerom. Ideálny scenár pre dnešnú opozíciu vyzerá takto: Harabin neprelezie do parlamentu, ale zoberie nejaké hlasy Smeru aj ĽSNS, ktoré tým vyjdú navnivoč, a najmä stiahne pod päť percent Andreja Danka, ktorý už dlhodobo levituje okolo siedmich percent. Prípadne Harabin tesne prelezie, ale tým, že SNS stlačí pod hranicu zvoliteľnosti, v celkovom súčte to dnešnej opozícii pomôže získať o nejaký ten mandát navyše.

Ale potom je tu hororový scenár pre opozíciu, ktorý je odo dneška tajným snom Roberta Fica: Harabin síce poberie isté hlasy Smeru, ĽSNS aj SNS, súčasne priláka aj bývalých nevoličov, tieto voličské hlasy sa napokon preskupia a vyskladajú tak, že v novom parlamente bude mať svojich poslancov Danko aj Harabin. Opozícia by už sotva mala aritmeticky šancu vytvoriť vládu, nacionalistický trojblok ĽSNS, SNS a Vlasť by bol tromfom Smeru, ktorý by kontroloval akékoľvek povolebné usporiadanie.

Nová Harabinova strana tak môže uštedriť bozk smrti Robertovi Ficovi, ale aj súčasnej opozícii.  

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Predseda vlády Robert Fico (vpravo) a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin pri príležitosti menovania nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, 17. júla 2013 v Bratislave. FOTO TASR – Michal Svítok

Inzercia

Inzercia

Odporúčame