Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. september 2019

Triumf Sebastiana Kurza

Triumf Sebastiana Kurza

Predčasné voľby v Rakúsku priniesli niekoľko rekordov: po prvé, ešte nikdy nebol náskok volebného víťaza pred druhou najsilnejšou stranou taký obrovský ako teraz, ľudovci Sebastiana Kurza získali vyše 37 percent a prevalcovali tak sociálnych demokratov o zhruba 15 percentuálnych bodov. Po druhé, rakúski sociálni demokrati (SPÖ) dosiahli najhorší historický výsledok (pod 22 percent), prežívajú tak podobné pocity aj dilemy ako ich nemeckí kolegovia.

Po tretie, Rakúsko kopíruje nemecký model aj v tom, že zo slabnúcej sociálnej demokracie ťažia maximum Zelení, ktorých volilo takmer 14 percent Rakúšanov, najviac v doterajšej histórii. Tento výsledok má punc senzácie aj preto, že len pred dvomi rokmi vypadli Zelení z parlamentu, no teraz boli mimoriadne úspešní medzi mladými aj mestskými voličmi, v druhom najväčšom rakúskom meste Graz dosiahli až 25 percent. 

Naopak, celkom prepadla FPÖ na čele s Norbertom Hoferom. To, že nacionalistickí populisti zoslabnú oproti minulým voľbám, bolo po afére Ibiza celkom zjavné, no do poslednej chvíle sa zdalo, že majú dostatočne silné voličské jadro, aby dýchali SPÖ na chrbát. Lenže napokon prepadli až o desať percent, komentátori si ešte len začnú lámať hlavu, prečo získala FPÖ len 16 percent. FPÖ určite nepomohlo, že sa týždeň pred voľbami prevalili ďalšie finančné škandály, rovnako ani to, že v posledných debatách bol jej líder Hofer zjavne indisponovaný, do debát chodil s vysokou horúčkou a ak upútal niečím drsnejším, bola to kritika švédskej klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorú obvinil z „vrkočovej diktatúry“. 

V tradične ekologicky orientovanom Rakúsku bola ekológia veľkou volebnou témou, v piatok demonštrovalo za klímu v uliciach väčších miest vyše 100-tisíc občanov. Sám Sebastian Kurz v kampani túto agendu nepodcenil, hovoril, že má so Zelenými rovnaké ciele, len sa sčasti líšia v prístupe, Kurz odmieta zaťažovať Rakúšanov novými daňami, zdôrazňuje skôr nevyhnutnosť technologických inovácií. Rovnako si Kurz podržal svoju najsilnejšiu migračnú kartu, kritizoval krajiny ako Taliansko, ktoré zmäkčili imigračnú politiku, čím môžu pritiahnuť ďalšie migračné vlny, Kurz preto varoval pred opakovaním utečeneckej krízy. Kurz sa vo finále kampane nedopúšťal chýb, stavil na svoje najsilnejšie témy a ovládol predvolebné debaty. 

Od dnešného večera však bude tuho rozmýšľať, s kým vytvorí novú vládnu koalíciu. Má viacero možností, mohol by zopakovať vládu s FPÖ, ale do staronového dobrodružstva sa mu príliš nechce, určite vystrie ruku k Zeleným, ktorí však stoja na opačnom brehu v migračnej politike. Najľahšou cestou by mohla byť už viackrát odskúšaná veľká koalícia ÖVP-SPÖ, Kurz má však po tejto kampani veľmi naštrbené vzťahy s líderkou SPÖ Pamelou Rendi-Wagnerovou. Rakúsko čakajú dlhé týždne ťažkých povolebných rokovaní.  

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Sebastian Kurz vo volebnom sídle počas zverejnenia predbežných volebných odhadov, Viedeň 29. septembra 2019. FOTO TASR/AP

Odporúčame